Psycholog: Breivik to narcyz ekstremalny

Psycholog: Breivik to narcyz ekstremalny
Psycholog: Breivik to narcyz ekstremalny (fot. EPA/SCANPIX SWEDEN )
PAP / ad

Zamachowiec Anders Behring Breivik to "typ narcyza ekstremalnego" - uważa norweski profesor psychologii klinicznej Svenn Torgersen. Z relacji przyjaciół Breivika wyłania się człowiek skoncentrowany na swym wyglądzie, ubrany markowo, przechwalający się swymi kobietami.

"Po kilku dniach, kiedy otrzymujemy coraz więcej szczegółów i detali o tej postaci, mogę stwierdzić, że jest to klasyczny typ narcyza ekstremalnego, który uważa, że jest lepszy od innych, jest wyjątkowy, wartościowszy i stoi ponad wszystkim, nawet ponad prawem, które go nie obowiązuje" - powiedział dziennikowi "Dagbladet" Torgersen.

"Każdy człowiek ma swoje genetyczne komponenty, lecz czasami przypadki sprawiają, że niektórzy przechodzą poważne zakłócenia osobowości. Myślę, że mamy do czynienia z takim właśnie przypadkiem. Behring, żyjąc w odizolowanym świecie swoich wartości, uwierzył, że jest europejskim bohaterskim rycerzem i wybawcą" - dodał profesor.

Z opowieści przyjaciół Breivika z młodości wyłania się człowiek skoncentrowany na własnym wyglądzie, zażywający sterydy anaboliczne, trenujący na siłowni i bez przerwy opowiadający o dużych pieniądzach i swoich kobietach, o tym, jak to jest przez nie "rozrywany".

Znajomi opisują go również jako bardzo pedantycznego i wprost "sfiksowanego" w kwestii tego, jak wygląda i się prezentuje.

"Świetnie się ubierał, tylko w markową odzież. Chodził na siłownię codziennie przed rozpoczęciem lekcji i nie ukrywał, że zażywa sterydy anaboliczne. Pewnego dnia spotkałem go w autobusie zaraz po jego powrocie z USA. Był bardzo zadowolony z siebie, a ja zauważyłem ślady operacji plastycznych. Zoperował nos, czoło i szczękę. To było bardzo widoczne" - opowiedział dziennikarzom jeden z przyjaciół Breivika, chcący zachować anonimowość.

"Znaliśmy się długo, lecz ani ja, ani nikt z naszych przyjaciół nie widział go nigdy w towarzystwie żadnej dziewczyny. On po prostu nigdy dziewczyny nie miał" - dodał.

"To typowe zachowanie narcyzów. Przy rosnącym zainteresowaniu wyłącznie sobą, wygląd zaczyna mieć ogromne znaczenie" - zaznacza Torgersen.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Psycholog: Breivik to narcyz ekstremalny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.