Putin wyraził nadzieję na zapewnienie sukcesji władzy w Kazachstanie

Putin wyraził nadzieję na zapewnienie sukcesji władzy w Kazachstanie
(fot. PAP/EPA/YURI KADOBNOV/POOL)
2 lata temu
PAP / ml

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził w środę nadzieję na zapewnienie sukcesji władzy w Kazachstanie po ustąpieniu Nursułtana Nazarbajewa z urzędu prezydenta tego kraju. Podziękował też Nazarbajewowi za wkład w pogłębianie integracji eurazjatyckiej.

Na posiedzeniu rządu Rosji Putin wspomniał o "wydarzeniach politycznych", zachodzących w kraju będącym "bliskim sojusznikiem" Rosji. "Są one związane ze zmianą władz politycznych. Wyrażamy nadzieję, na to, że zapewniona zostanie sukcesja" - zauważył.

Nazwał Nazarbajewa "jednym z autorów, jeśli nie autorem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej". Ocenił, że "projekt ten rozwija się bardzo pomyślnie", m.in. dzięki "bezpośredniemu wsparciu i udziałowi" Nazarbajewa w tych działaniach. Putin zapewnił, że Rosja uczyni wszystko, aby te procesy podtrzymać.

Prawie 79-letni Nazarbajew swoją dymisję ogłosił we wtorek w telewizyjnym orędziu, nie podając jej powodów. Pozostanie dożywotnio przewodniczącym krajowej Rady Bezpieczeństwa oraz szefem rządzącej Demokratycznej Partii Ludowej "Nur Otan", dzięki czemu mimo odejścia z urzędu nadal zachowa daleko idące wpływy.

Nazarbajew kierował Kazachstanem przez blisko 30 lat. W czerwcu 1989 objął urząd I sekretarza KC Komunistycznej Partii Kazachstanu, od kwietnia 1990 do grudnia 1991 był prezydentem Kazachskiej SRR, a następnie - prezydentem niepodległego Kazachstanu.

Wskazany przez niego na swojego następcę Kasym-Żomart Tokajew w środę został zaprzysiężony przez parlament na prezydenta Kazachstanu. W przemówieniu inauguracyjnym zapowiedział, że zamierza kontynuować politykę Nazarbajewa.

Również w środę Dariga Nazarbajewa, najstarsza córka Nazarbajewa, została w środę wybrana na przewodniczącą Senatu, wyższej izby parlamentu, zajmując tym samym pozycję nr 2 w politycznej hierarchii tego kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Putin wyraził nadzieję na zapewnienie sukcesji władzy w Kazachstanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.