Rada Europy: działania ISIS to ludobójstwo

Rada Europy: działania ISIS to ludobójstwo
(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy na posiedzeniu w Strasburgu przyjęło wczoraj rezolucję określającą działania Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie mianem ludobójstwa.

Stwierdza ona, że Państwo Islamskie "dopuściło się aktów ludobójstwa i innych poważnych przestępstw zagrożonych karą na mocy prawa międzynarodowego". Dokument został przyjęty 117 głosami za przy 1 głosie przeciw.

Rada Europy potwierdziła tym samym, że chrześcijanie oraz inne mniejszości religijne są ofiarami ludobójstwa. Szereg umów międzynarodowych zobowiązuje państwa do przeciwdziałania zbrodniom ludobójstwa. Zbrodnie ludobójstwa w prawie międzynarodowym określa się jako "zbrodnię nad zbrodniami".

Według Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, ludobójstwo definiuje się jako wszelkie czyny popełnione z zamiarem "zniszczenia w całości lub w części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych".

DEON.PL POLECA

Przyjęta rezolucja została sporządzona w odpowiedzi na coraz brutalniejsze akty agresji wobec mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie, gdzie w ciągu zaledwie kilku lat liczba chrześcijan spadła z 1,25 mln do 500 tys. w Syrii oraz z 1,4 mln do 275 tys. w Iraku.

Wyraźny sygnał ze strony Rady Europy może skłonić inne instytucje do podjęcia działań na forum międzynarodowym. Rezolucja ma szczególne znaczenie w kontekście działań Komisji Europejskiej, której przedstawicielka Federica Mogherini unikała słowa "ludobójstwo" podczas debaty w Parlamencie Europejskim, mimo wezwań blisko 40 europarlamentarzystów. 4 lutego nad rezolucją dotyczącą sytuacji na Bliskim Wschodzie będzie głosował Parlament Europejski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rada Europy: działania ISIS to ludobójstwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.