Robotnik z fabryki czołgów namiestnikiem Putina

Robotnik z fabryki czołgów namiestnikiem Putina
(fot. EPA/SERGEI ILNITSKY)
PAP / psd

Prezydent Rosji Władimir Putin powołał w piątek Igora Chołmanskicha, robotnika z fabryki czołgów w Niżnim Tagile, na swojego pełnomocnego przedstawiciela w Uralskim Okręgu Federalnym.

Uralski Okręg Federalny to jeden z ośmiu federalnych okręgów w Rosji. Pełnomocny przedstawiciel prezydenta reprezentuje głowę państwa na terytorium okręgu. Formalnie jest pracownikiem Administracji (Kancelarii) Prezydenta.

"Pełnomocny przedstawiciel może bezpośrednio wpływać na działalność różnych struktur administracyjnych i organów ścigania, a także kontrolować ich działalność" - oświadczył Putin, proponując 42-letniemu Chołmanskichowi objęcie tego urzędu.

Chołmanskich zastąpił Jewgienija Kujwaszewa, którego prezydent zaproponował na kandydata na gubernatora obwodu swierdłowskiego, jednego z sześciu regionów tworzących Uralski Okręg Federalny.

DEON.PL POLECA

Putin poznał Chołmanskicha w grudniu ubiegłego roku podczas swojej dorocznej "rozmowy z narodem", czyli sesji odpowiedzi na pytania obywateli zadawane za pośrednictwem łączy telewizyjnych, telefonu, internetu i przez gości zaproszonych do studia.

Chołmanskich, kierownik wydziału w fabryce Uralwagonzawod, poparł wówczas Putina jako kandydata na prezydenta Federacji Rosyjskiej i zaproponował, że razem z innymi robotnikami z Uralu przyjedzie do Moskwy, by rozpędzić intelektualistów protestujących przeciwko sfałszowaniu wyborów parlamentarnych na korzyść putinowskiej Jednej Rosji.

"Bardzo cenimy sobie dzisiejszą stabilność. Nie chcemy powrotu do przeszłości. Miałem mówić o tarczy antyrakietowej (USA w Europie). Powiem jednak o tych manifestacjach. Jeśli nasza milicja, lub, jak ją się dzisiaj nazywa, policja, nie potrafi pracować, nie radzi sobie, to my gotowi jesteśmy przyjechać, by bronić tej stabilności, oczywiście, w ramach prawa" - oznajmił wówczas Chołmanskich.

Wkrótce po tym wystąpieniu stanął na czele Ruchu na rzecz Ludzi Pracy, który utworzył razem z kolegami z ponad 80 uralskich fabryk.

Uralski Okręg Federalny był celem pierwszej podróży Putina po Rosji po powrocie na Kreml. Prezydent zaprosił wówczas do swojego samolotu Chołmanskicha. Putin odwiedził m.in. Niżny Tagił, gdzie spotkał się z robotnikami Uralwagonzawodu.

Uralski Okręg Federalny zajmuje powierzchnię 1 788 900 km kw. Jego terytorium przewyższa łączną powierzchnię Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Jest zamieszkany przez 12,6 mln osób. Na jego terenie znajdują się bogate zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest też ważnym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego. Centrum administracyjnym Uralskiego Okręgu Federalnego jest Jekaterynburg.

Oprócz obwodu swierdłowskiego Uralski Okręg Federalny tworzą obwody: kurgański, czelabiński i tiumeński, a także okręgi autonomiczne: Chanty-Mansyjski i Jamalsko-Nieniecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Robotnik z fabryki czołgów namiestnikiem Putina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.