Rodzina i przyjaciele pożegnali Neila Armstronga

Rodzina i przyjaciele pożegnali Neila Armstronga
(fot. PAP/EPA/Bill Ingalls)
PAP / ad

Podczas skromnej, prywatnej ceremonii żałobnej rodzina i przyjaciele pożegnali w piątek astronautę Neila Armstronga, pierwszego człowieka, który stanął na Księżycu. Armstrong zmarł 25 sierpnia w wieku 82 lat z powodu komplikacji po operacji serca.

W grupie byłych astronautów żegnających Armstronga w Cincinnati był John Glenn, który jako pierwszy Amerykanin w 1963 r. okrążył Ziemię w przestrzeni kosmicznej. Dziś ma 91 lat.

Oficjalną uroczystość żałobną zaplanowano na 12 września w Waszyngtonie. Decyzje dotyczące pogrzebu astronauty nie są jeszcze znane.

20 lipca 1969 roku jako dowódca statku kosmicznego Apollo 11 Armstrong wraz z Edwinem "Buzzem" Aldrinem dokonał pierwszego lądowania na Księżycu przy użyciu lądownika Eagle i jako pierwszy człowiek w historii postawił stopę na porytej kraterami powierzchni Srebrnego Globu.

To wtedy wygłosił pamiętne zdanie: "To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości". Blisko trzygodzinny spacer Armstronga i Aldrina po Księżycu, podczas którego zbierali fragmenty skał, robili zdjęcia i przeprowadzili eksperymenty, z zapartym tchem oglądało na ekranach telewizorów ok. 600 mln ludzi na całym świecie. Armstrong miał wtedy 38 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rodzina i przyjaciele pożegnali Neila Armstronga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.