Rosja: opozycjonistka zatrzymana przed rozpoczęciem protestów w Moskwie

Rosja: opozycjonistka zatrzymana przed rozpoczęciem protestów w Moskwie
(fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)
PAP / ms

Znana działaczka antykremlowskiej opozycji Lubow Sobol została zatrzymana w sobotę, gdy udawała się na zapowiadaną przez opozycję manifestację w centrum Moskwy, na którą władze nie wyraziły zgody.

Sobol została siłą wyciągnięta z taksówki przez funkcjonariuszy OMON. Media niezależne informują o zatrzymaniu jeszcze co najmniej dwóch innych osób.

Ok. godz. 14 czasu lokalnego (godz. 13 w Polsce) w Moskwie rozpoczął się kolejny protest opozycji, która domaga się zarejestrowania niezależnych kandydatów we wrześniowych wyborach lokalnych.

Przed rozpoczęciem protestu policja zapowiedziała, że akcję uważa za nielegalną i będzie "odpowiednio reagować". Wcześniej władze miejskie odmówiły organizatorom zgody na przeprowadzenie manifestacji.

W związku z tym opozycyjni kandydaci, którzy domagają się zarejestrowania w wyborach, wezwali swoich zwolenników do udziału w - jak to określili - "spacerze po bulwarach Moskwy".

Od rana media informowały o gromadzących się w centrum Moskwy siłach policji i Gwardii Narodowej. Według Echa Moskwy władze dzielnic w centrum rosyjskiej stolicy rekomendowały, by właściciele sklepów i restauracji nie otwierali ich w sobotę w czasie trwania protestu.

Demonstracja opozycji z 27 lipca była rekordowy pod względem liczby zatrzymanych osób. Policja, Gwardia Narodowa i OMON nie dopuściły do zgromadzenia się uczestników akcji przed budynkiem merostwa i brutalnie rozpędzały zgromadzonych, używając siły. Zatrzymano blisko 1400 osób, kilkadziesiąt odniosło obrażenia.

Według władz w minioną sobotę doszło do "masowych zamieszek". Wszczęto sprawę karną, aresztowano sześć osób. Kilkadziesiąt osób ukarano karą aresztu, ponad 300 ma zapłacić grzywny w wysokości do 150 tys. rubli (ok. 9 tys. zł.).

Najnowsze doniesienia OWD-Info na Twitterze, z godz. 16 (godz. 15 w Polsce) informują o zatrzymaniu już 311 osób zatrzymanych przez policję w centrum Moskwy podczas sobotniego protestu opozycji.

[AKTUALIZACJA]

685 osób zatrzymano dotąd podczas sobotniej akcji opozycji w Moskwie - poinformował monitorujący sytuację portal OWD-Info. Podobnie jak tydzień temu, policjanci używali siły wobec demonstrantów, domagających się uczciwych wyborów lokalnych.

Najnowsze informacje OWD-Info mówią o sytuacji według stanu na godz. 18.40 czasu lokalnego (godz. 17.40 w Polsce).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja: opozycjonistka zatrzymana przed rozpoczęciem protestów w Moskwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.