Rosja potajemnie zbudowała obóz wojskowy na Krymie

Rosja potajemnie zbudowała obóz wojskowy na Krymie
Fot.: Gabriel Lenca/unsplash.com
Der Spiegel/Twitter/tkb

Dziennikarze "Der Spiegiel" donoszą, że na anektowanym Półwyspie Krymskim Rosja wybudowała duży obóz wojskowy w którym znajduje się obecnie ponad tysiąc pojazdów.

Około 30 kilometrów od miejscowości Markiwka, niedaleko wybrzeża, rosyjskie wojsko w ciągu niecałego miesiąca zbudowało swoją nową bazę. "To pokaz umiejętności i determinacji Władimira Putina, on nie cofnie się przed niczym" - komentują eksperci. Zdjęcia satelitarne uzyskane przez zespół "CITeam" pokazują również, że oprócz głównego obozu powstał także mniejszy.

Zabudowania są bardzo prowizoryczne, przypominają bardziej tymczasowy poligon - informuje "Der Spiegiel". Jest to już druga naprędce zbudowana wojskowa baza rosyjska. 13 kwietnia b.r okazało się, że rosyjska armia zbudowała tymczasową bazę w pobliżu Woroneża w południowo-zachodniej Rosji. O ile wówczas pojazdy opancerzone i ciężarówki podróżowały wyłącznie na terytorium Rosji, o tyle teraz można zaobserwować ruchy wojsk na samej Ukrainie.

Ruslan Leviev - analityk, zasugerował niemieckiemu dziennikowi, że na Krymie wkrótce pojawi się więcej takich "prowizorycznych" obozów. Obecnie w kierunku Ukrainy mają zmierzać pociągi załadowane wyrzutniami rakiet i czołgami, które wyruszyły z syberyjskiego miasta Jurga. Informacje te są podparte zdjęciami z mediów społecznościowych udostępnianych przez osoby będące świadkami relokacji rosyjskich wojsk.

Leviev w swoim wywiadzie dla "Der Spiegiel" podsumował działania Rosji jako "największa koncentracja sił zbrojnych od 2014/2015 roku". Służby Ukrainy poinformowały o możliwości przebywania wokół Krymu 50 000 uzbrojonych żołnierzy i ciężkim sprzęcie, którzy zostali rozmieszczeni w przygranicznych rejonach i "uzbrojonym już na dobre" Krymie.

Źródło: Der Spiegel/Twitter/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte
31,43 zł
44,90 zł

Tych wspomnień nie zniszczy nawet piekło obozu koncentracyjnego

We wrześniu 1943 roku Ella zostaje wywieziona do obozu w Auschwitz-Birkenau. Od razu staje się uprzywilejowaną więźniarką i pomocnicą Marii Mandel zwanej Bestią. Mimo że Ella ma...

Skomentuj artykuł

Rosja potajemnie zbudowała obóz wojskowy na Krymie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.