Rosja wydzierżawi Indiom atomowy okręt
Rosja w drugiej połowie roku wydzierżawi Indiom na dziesięć lat podwodny okręt atomowy "Nerpa" – poinformowała we wtorek agencja ITAR-TASS, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony.
– Przekazanie Indiom w dzierżawę na 10 lat atomowego okrętu podwodnego "Nerpa", który w grudniu ubiegłego roku po pomyślnych próbach wszedł w skład sił morskich Rosji, odbędzie się latem lub jesienią tego roku – podano w resorcie obrony.
Zachowujący anonimowość rozmówca agencji powiedział, że na mocy umowy ze stroną indyjską do miejsca stacjonowania "Nerpy" pod Władywostokiem przybędą przedstawiciele dowództwa marynarki wojennej Indii i przygotowana do eksploatacji okrętu indyjska załoga. Po przeprowadzeniu prób w morzu strona indyjska podpisze akt przejęcia okrętu do eksploatacji, po czym okręt weźmie kurs na Indie.
O możliwości przekazania Indiom w leasing "Nerpy" – okrętu atomowego typu 971U Szczuka-B (według NATO-wskiej klasyfikacji Akula-2) – wspomniał w grudniu roku 2008 przedstawiciel Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej Michaił Dmitrijew.
W listopadzie owego roku podczas pierwszych prób "Nerpy" na Morzu Japońskim doszło do tragicznego wypadku na pokładzie okrętu. W następstwie włączenia się pokładowego systemu przeciwpożarowego, który emitował freon, śmiertelnie zatruło się gazem 20 ludzi, a 21 innych zatrutych tym gazem trafiło do szpitala. W chwili incydentu na pokładzie znajdowało się 208 osób. Dochodzenie wykazało, że winę za tragiczny wypadek ponosi konkretny członek załogi. Marynarz bez powodu włączył pokładowy system przeciwpożarowy.
Testy okrętu wznowiono w 2009 roku po przeprowadzeniu szeregu prac, w tym po wymianie systemu przeciwpożarowego.
Po pomyślnych próbach okręt "Nerpa" został przekazany pod koniec grudnia rosyjskiej marynarce wojennej.
Skomentuj artykuł