Rosja zbuduje Indiom 12 reaktorów nuklearnych

Rosja zbuduje Indiom 12 reaktorów nuklearnych
Putin przyrzekł w piątek ożywienie współpracy z Indiami (fot. PAP/EPA HARISH TYAGI)
PAP / zylka

Rosja poinformowała w piątek, że zbuduje Indiom co najmniej 12 reaktorów nuklearnych i sprzeda 29 samolotów MiG-29. To zaledwie przykłady współpracy, której rozwój zapowiadają umowy podpisane podczas trwającej wizyty premiera Władimira Putina w Indiach.

Rosja współzawodniczy z Francuzami i Amerykanami w zabiegach o lukratywne kontrakty na nowe elektrownie atomowe w trzecim pod względem potęgi gospodarczej państwie Azji, które pragnie utrzymać swój ożywiony rozwój.

- Na razie mowa jest o 12 (reaktorach). To nie jest liczba ostateczna - powiedział szef rosyjskiej agencji energii atomowej Rosatom Siergiej Kirijenko, dodając, że sześć reaktorów powstanie w latach 2012-2017.

Podczas wizyty Putina w Delhi strony podpisały kilkanaście porozumień w różnych dziedzinach, w tym długo oczekiwany kontrakt na modernizację dla indyjskiej marynarki lotniskowca "Admirał Gorszkow". Informując o tym porozumieniu, wicepremier Siergiej Iwanow powiedział, że ustalono cenę, której nie może podać, i termin dostawy - koniec roku 2012.

Według Iwanowa strony podpisały także kontrakt na dostawę 29 myśliwców MiG-29, które będą bazować na "Admirale Gorszkowie" i w innych oddziałach indyjskich sił zbrojnych.

Putin przyrzekł w piątek ożywienie współpracy z Indiami w dziedzinie bankowości i technologii, udział przedstawiciela Indii w locie kosmicznym.

Moskwa pragnie do roku 2015 zwiększyć wartość handlu z Indiami z obecnych 8 mld dolarów do 20 mld dolarów.

Oba kraje pragną też, jak pisze agencja Reutera, odgrywać większą rolę w stabilizacji regionu w związku z aktami przemocy ze strony islamistów i wojną w Afganistanie.

- Indie są naszym partnerem strategicznym (...), nasze interesy geopolityczne niemal całkowicie się pokrywają - powiedział Putin na spotkaniu z biznesmenami w stolicy Indii Delhi.

Zapewniał też, że rosyjskie reaktory atomowe są bezpieczne. "Nasze reaktory mogą wytrzymać uderzenie średniego samolotu pasażerskiego" - przekonywał. Jak pisze Reuters, pragną w ten sposób zaznaczyć, że rosyjskie elektrownie mogłyby wytrzymać ataki podobne do zamachów z 11 września 2001 roku w USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja zbuduje Indiom 12 reaktorów nuklearnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.