Rosja zadowolona z rezolucji Rady

Rosja zadowolona z rezolucji Rady
(fot. Patrick Gruban / Foter / CC BY-SA)
PAP / kn

Moskwa z zadowoleniem przyjęła uchwalenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji popierającej porozumienia mińskie i ma nadzieję, że sytuacja na Ukrainie wejdzie w pokojowy nurt - oświadczył w czwartek rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz.

Łukaszewicz oznajmił też, że Moskwa nie zna szczegółów wysuniętej przez Kijów propozycji wprowadzenia międzynarodowych sił pokojowych na Ukrainę, jednak uważa, że dla uregulowania konfliktu trzeba kierować się porozumieniami z Mińska.
"Jednomyślne przyjęcie rezolucji świadczy o politycznym znaczeniu, jakie kraje zasiadające w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przywiązują do porozumień osiągniętych w Mińsku, a także o zbiorowym poparciu dla tych porozumień ze strony wspólnoty międzynarodowej" - podkreślił rzecznik MSZ Federacji Rosyjskiej na konferencji prasowej w Moskwie.
Łukaszewicz wyraził nadzieję, że to "solidarne poparcie ze strony społeczności światowej przyczyni się do uregulowania wewnątrzukraińskiego konfliktu z korzyścią dla całego narodu Ukrainy".
Rzecznik oświadczył, że Rosja nie zna szczegółów propozycji Kijowa dotyczącej wprowadzenia międzynarodowych sił pokojowych na Ukrainę. "Nie znamy celów i mandatu ewentualnej operacji pokojowej" - podkreślił.
Łukaszewicz oznajmił, iż "Rosja wychodzi z założenia, że uregulowanie kryzysu ukraińskiego powinno opierać się na porozumieniach mińskich, do wypełnienia których wzywa Rada Bezpieczeństwa ONZ w swojej przyjętej jednomyślnie rezolucji".
Rzecznik MSZ FR także zadeklarował, że Moskwa gotowa jest wesprzeć finansowo, technicznie i kadrowo misję monitoringową OBWE na Ukrainie.
Rada Bezpieczeństwa ONZ w środę uchwaliła rezolucję nr 2202, w której wyraziła poparcie dla wynegocjowanego 12 lutego w Mińsku porozumienia zmierzającego do zażegnania konfliktu w Donbasie. Rada również poparła integralność terytorialną Ukrainy i wezwała wszystkie strony konfliktu do przestrzegania zawieszenia ognia.
W środę wieczorem Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy zatwierdziła propozycję prezydenta Petra Poroszenki o zaproszeniu na wschód kraju międzynarodowego kontyngentu pokojowego, który pilnowałby przestrzegania porozumień w konflikcie z prorosyjskimi separatystami. Wcześniej, otwierając posiedzenie RBNiO, Poroszenko oświadczył, że kontyngent pokojowy powinien działać na podstawie mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Stały przedstawiciel FR przy ONZ Witalij Czurkin oświadczył w czwartek, że zapraszanie przez władze Ukrainy międzynarodowych sił pokojowych na wschód swojego kraju podaje w wątpliwość zamiar wypełnienia przez Kijów porozumień mińskich. Czurkin przypomniał, że zgodnie z porozumieniem z Mińska, "w republikach donieckiej i ługańskiej zostaną utworzone własne milicje, a monitoring w strefie rozgraniczenia prowadzić będzie OBWE".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja zadowolona z rezolucji Rady
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.