Rozpoczęły się prace porządkowe w obozowisku w Calais

Rozpoczęły się prace porządkowe w obozowisku w Calais
(fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)
PAP / sz

Wielkie prace porządkowe rozpoczęły się w czwartek rano w zachodniej części obozowiska w Calais, które zostało już niemal całkowicie opuszczone przez mieszkających tam dotychczas migrantów - poinformowała agencja AFP.

W tej części obozu za pomocą ciężkiego sprzętu budowlanego usuwane są wzniesione przez migrantów prowizoryczne schronienia. Na miejscu są siły porządkowe, które mają za zdanie nie dopuścić na miejsce gapiów, dziennikarzy i niewielkiej grupy migrantów.

Prefekt departamentu Pas-de-Calais Fabienne Buccio powiedziała w czwartek dziennikarzom, że zamknięty został już ośrodek organizujący przesiedlanie mieszkańców obozu do centrów na terenie całej Francji. "Nie jest rolą Calais przyjmować wszystkich migrantów z Europy" - oznajmiła. Jak dodała, tym nowo przybyłym nakazano, aby się rozeszli.

Media informują, że wcześniej widziano, jak ok. 100-osobowa grupa migrantów, głównie młodych ludzi, minęła kordon oddziałów policji nadzorujących od poniedziałku rozbiórkę obozu.

Ewakuacja obozowiska, zwanego "dżunglą" z racji panujących w nim trudnych warunków, rozpoczęła się w poniedziałek. Służby przyspieszyły działania, gdy w nocy z wtorku na środę zaczęły się palić opuszczane przez dotychczasowych mieszkańców namioty, czemu towarzyszyły wybuchy butli z gazem do gotowania.

DEON.PL POLECA

Według władz przed ewakuacją "dżungli" przebywało w niej około 6,5 tys. ludzi, zamierzających przedostać się nielegalnie do Wielkiej Brytanii.

W środę Buccio powiedziała reporterom, że obozowisko ma być oczyszczone z pozostałych schronień i pozostałości po namiotach do poniedziałku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczęły się prace porządkowe w obozowisku w Calais
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.