"Rozwój polsko-niemieckich relacji to historia sukcesu"

(fot. PAP/EPA/JOERG CARSTENSEN)
PAP / kw

Rozwój stosunków polsko-niemieckich jest prawdziwą historią sukcesu - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w piątek przed spotkaniem z prezydentem Andrzejem Dudą w Berlinie.

Nie możemy ustawać w pracy nad nimi; musimy stale podejmować wyzwania, przed jakimi stoimy - dodała.

W wystąpieniu na wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem Merkel odnosiła się do dorobku ostatnich 25 lat w stosunkach między Polską a Niemcami.

DEON.PL POLECA

"Rozwój naszych relacji jest prawdziwą historią sukcesu. Wcale nie jest to oczywistością, dlatego jest to wielkim szczęściem, które napawa mnie radością i pokorą, także w obliczu naszej historii" - mówiła kanclerz.

"Chcę to połączyć także z zobowiązaniem, że zawsze będziemy angażować się na rzecz dobrych relacji z naszym sąsiadem, Polską" - dodała.

Merkel zwróciła uwagę, że stosunki polsko-niemieckie kształtowały się w minionym ćwierćwieczu nie tylko na płaszczyźnie politycznej, ale także dzięki "spotkaniom obywateli obu naszych krajów". "Także to nie jest oczywistością" - zaznaczyła.

"Nie możemy ustawać w pracy nad tym; musimy stale podejmować wyzwania, przed jakimi stoimy, musimy mieć je na uwadze. Ponieważ jesteśmy dobrymi sąsiadami, ba, przyjaciółmi, jest to okazja, by wówczas, gdy mamy rozbieżności zdań, znaleźć drogi porozumiewania się" - powiedziała Merkel.

Dodała, że cieszy się na organizowane w przyszłym tygodniu polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, w których ma wziąć udział wraz z premier Beatą Szydło. "Omówimy po raz kolejny całe spektrum naszych relacji" - zapowiedziała.

Rozpoczęta w czwartek dwudniowa wizyta polskiego prezydenta w Berlinie to część obchodów 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990 r., będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rozwój polsko-niemieckich relacji to historia sukcesu"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.