"Rząd poważnie traktuje dywersyfikację źródeł energii"

"Rząd poważnie traktuje dywersyfikację źródeł energii"
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / pk

Bardzo poważnie traktujemy dywersyfikację źródeł energii; rząd zrobi wszystko, by stworzyć warunki do budowy gazociągu z Morza Północnego do Polski - zapewniła w Oslo premier Beata Szydło. Premier Norwegii Erna Solberg zaznaczyła, że to kwestia decyzji komercyjnych.

- Bardzo poważnie traktujemy w tej chwili wyzwanie, które stoi przed Polską, czyli dywersyfikację źródeł energii. Zdajemy sobie z tego sprawę, że Polska jest państwem, które jeszcze przez wiele lat musi opierać się na węglu, który jest naszym głównym surowcem energetycznym. Poszukujemy jednak innych możliwości i tutaj inwestycja w szelfie norweskim jest w naszej ocenie dobrą drogą - powiedziała premier Szydło we wtorek na wspólnej konferencji prasowej z szefową rządu norweskiego.

Wyraziła nadzieję, że podczas rozmów w Oslo zostanie "wydyskutowany" biznesowy kontrakt między firmami i współpraca będzie możliwa. W polskiej delegacji jest m.in. szef PGNiG Piotr Woźniak.

Szydło na pytanie, czy gazociąg z Morza Północnego do Polski ma jej zdaniem szansę na realizację w niedalekiej przyszłości, podkreśliła, że ta inwestycja jest dla polskiego rządu "niezwykle istotna i ważna", dlatego że daje możliwość zapewnienia lepszego bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- Ta inwestycja była już wcześniej dwukrotnie planowana i nie udało się jej zakończyć. W tej chwili wydaje mi się, że jest do tego dobry klimat. To jest oczywiście rozmowa pomiędzy spółkami, które będą projekt realizowały, ale wierzę w to głęboko - ze strony polskiego rządu mogę powiedzieć, że zrobimy wszystko, by ten dobry klimat i warunki do tej współpracy stworzyć - że ta inwestycja wreszcie będzie mogła być zrealizowana - powiedziała szefowa rządu.

Pytana, czy będzie to konkurencyjne przedsięwzięcie dla drugiej części gazociągu Nord Stream, szefowa rządu powiedziała, że Polska sprzeciwia się jej budowie. - Uważamy, że inwestycja Nord Stream 2 jest nieuzasadniona ze względów ekonomicznych i ma tylko i wyłącznie podłoże polityczne. Tę ocenę wyrażamy w sposób jednoznaczny również na forum UE - powiedziała Szydło.

Podkreśliła, że Polsce zależy na bezpieczeństwie obywateli. - W naszej ocenie dywersyfikacja źródeł energii, w tym również inwestycja norweska, jest dla nas pogłębieniem bezpieczeństwa energetycznego - dodała.

Premier Norwegii Erna Solberg zaznaczyła, że decyzje na temat inwestycji energetycznych w Norwegii są podejmowane na zasadach komercyjnych. - To nie są decyzje polityczne w Norwegii; te decyzje są podejmowane przez podmioty gospodarcze, przez spółki - podkreśliła. - Doskonale rozumiem potrzebę dywersyfikacji, rozumiem również potrzebę wzmocnienia pozycji negocjacyjnej. Nikt z nas nie chce być w sytuacji, gdy ma się tylko jednego dostawcę - dodała Erna Solberg.

Beata Szydło powiedziała, że oprócz kwestii gospodarczych tematem rozmowy z norweską premier było również bezpieczeństwo w kontekście kryzysu migracyjnego, a także sprawy Polonii. - Nasze patrzenie na ten problem (migrantów) jest w wielu punktach bardzo zbieżne. Widzimy, że jest dzisiaj w Europie problem, który musimy wspólnie, my, Europejczycy, rozwiązać - dodała.

Podkreśliła, że Polska dołącza do państw, które przeznaczają środki finansowe na to, aby rozwiązywać problem uchodźców tam, gdzie on powstaje, czyli w Syrii. - Chcemy pomagać w Syrii. Polska jest aktywna. Niesiemy pomoc humanitarną tym, którzy jej potrzebują. Przed świętami wysłaliśmy pomoc humanitarną do Jordanii, teraz będą kolejne transporty, tym razem do Libanu - powiedziała Szydło.

Jak zaznaczyła, celem Polski "jest przede wszystkim wzmacnianie granic zewnętrznych UE, ochrona strefy Schengen, która jest wielkim przywilejem UE, i budowanie dobrych relacji ze wszystkimi państwami, które potrzebują wsparcia".

Szydło zaznaczyła, że w Norwegii "prawie 100 tys. Polaków znalazło swój dom; tutaj pracują, mieszkają, mają rodziny". - Bardzo dziękujemy, że Norwegia jest tak gościnna. Ale prosimy też o oto, żeby polscy obywatele, którzy chcą mieszkać w Norwegii, chcą tutaj pracować, mogli liczyć na wsparcie państwa - powiedziała. Apelowała też o zrozumienia dla Polaków, którzy mają "bardzo często być może niełatwe drogi dostosowania się do obecnych warunków". - Zrobimy wszytko, żeby Polacy zawsze czuli się bezpiecznie wszędzie tam, gdzie chcą mieszkać, gdzie znajdują swój dom - dodała premier.

Premier Norwegii podkreśliła, że Polska jest dla Oslo istotnym partnerem. - Polska jest dla nas coraz bardziej istotnym partnerem. Współpracujemy w ramach strefy Schengen, polityki zagranicznej i wewnętrznej - zaznaczyła.

Erna Solberg przypomniała, że 100 tys. Polaków mieszkających w Norwegii to największa społeczność cudzoziemska w tym kraju.

Podkreśliła, że Polska jest w pierwszej dziesiątce partnerów handlowych Norwegii. - Mamy duże pole do współpracy, jeśli chodzi o relacje dwustronne. Rozmawialiśmy o kwestiach związanych z energetyką, o kwestii uchodźców, sprawach bezpieczeństwa w Europie - powiedziała premier Norwegii.

Jak zaznaczyła, w związku z tym, że Polska i Norwegia mają wspólną granicę z Rosją, istotnym punktem spotkania z polską premier był też wpływ stosunków z Rosją na oba kraje.

- Niecierpliwie oczekujemy na szczyt NATO w Warszawie. Wiem, że rząd Polski bardzo ciężko pracuje, aby był to bardzo udany szczyt - powiedziała.

Jak dodała, rozmowa dotyczyła też międzynarodowej konferencji ws. pomocy dla Syrii, która odbędzie się w czwartek w Londynie. Erna Solberg podkreśliła, że podczas spotkania omawiano też możliwą wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w tym roku w Norwegii.

Norweskie media pytały premier Solberg, jak ocenia sytuację w Polsce, jeśli chodzi o sytuację sądownictwa, media publiczne i ochronę instytucji mających na celu chronienie demokracji i wolności obywatelskich.

Szefowa norweskiego rządu zaznaczyła, że również ta kwestia była tematem jej rozmów z Szydło. - Mówiłyśmy o tym, że w tej chwili prowadzona jest ocena sytuacji w Polsce, czekamy na jej rezultaty. Podstawą demokracji jest wolność słowa, prasy i niezależność instytucji społeczeństwa obywatelskiego. Teraz oczekujemy na wyniki oceny i wtedy będziemy może kontynuować rozmowę na ten temat - powiedziała. Solberg podkreśliła, że Szydło w czasie rozmowy wskazywała, iż Polska wyszła z systemu totalitarnego i zna wartość wolności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rząd poważnie traktuje dywersyfikację źródeł energii"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.