Rzecznik Komunistycznej Partii Chin: zastrzegamy sobie możliwość użycia siły w sprawie Tajwanu

Rzecznik Komunistycznej Partii Chin: zastrzegamy sobie możliwość użycia siły w sprawie Tajwanu
fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO
PAP / ml

Chiny będą zabiegały o pokojowe zjednoczenie z Tajwanem, ale zastrzegają sobie możliwość użycia siły w ostateczności – oświadczył w sobotę rzecznik Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Sun Yeli na konferencji prasowej dotyczącej XX krajowego zjazdu partii.

„Będziemy dalej zabiegać o pokojowe zjednoczenie”, ale „nie wyrzekamy się użycia siły i zastrzegamy sobie możliwość sięgnięcia po wszelkie konieczne środki” przeciwko „zewnętrznym ingerencjom” oraz „małej garstce elementów popierających niepodległość Tajwanu” i „ruchom separatystycznym” – powiedział Sun.

Pokojowe zjednoczenie jest dla Chin "pierwszym wyborem" i "ostatecznym celem" - podkreślił.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli. Przyłączenia do Chin nie popiera jednak społeczeństwo ani rząd Tajwanu.

XX zjazd KPCh, uznawany za jedno z najważniejszych spotkań w historii partii, rozpocznie się w Pekinie w niedzielę i potrwa do 22 października. Wyłoniony zostanie nowy skład najważniejszych organów KPCh, a przywódca Chin Xi Jinping prawdopodobnie pozostanie u władzy, zrywając z wypracowanym w ostatnich dekadach mechanizmem sukcesji przywództwa.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rzecznik Komunistycznej Partii Chin: zastrzegamy sobie możliwość użycia siły w sprawie Tajwanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.