Schaeuble: Grecja i euro na dobrej drodze

Schaeuble: Grecja i euro na dobrej drodze
(fot. wolfgang-schaeuble.de)
PAP / pz

Grecja i euro są na dobrej drodze - powiedział w piątek niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, komentując porozumienie Grecji z prywatnymi wierzycielami w sprawie ich udziału w redukcji greckiego zadłużenia.

Według Schaeublego obecnie nie ma przeszkód, by w przyszłym tygodniu eurogrupa dała zielone światło do uruchomienia drugiego programu pomocy dla Aten o wartości 130 mld euro.

Jak poinformował, w piątek ministrowie finansów uwolnili część środków z tego programu - 30 miliardów euro przeznaczone na wsparcie operacji redukcji greckiego długu oraz 5,5 miliarda euro na obsługę odsetek.

Schaeuble przestrzegł jednak przed euforią. - Najgorsze jeszcze nie minęło, ale zrobiono ważny i wielki krok - powiedział Schaeuble na konferencji prasowej w Berlinie po piątkowej telekonferencji ministrów strefy euro.

Według niego zgoda 85,8 procent prywatnych inwestorów posiadających greckie obligacje na udział w operacji redukcji długu tego kraju to "ważny wkład" w stabilizację Grecji i całej strefy euro.

- Dzisiejszy dzień oznacza, że Grecja ma wielką szansę na pokonanie kryzysu. Warunkiem jest jednak, by Grecja tę szansę wykorzystała - powiedział.

Według niemieckiego ministra Międzynarodowy Fundusz Walutowy będzie uczestniczył realizacji drugiego programu pomocy dla Aten. - Zakładam, że udział MFW będzie znaczący - powiedział Schaeuble, nie podając konkretnych liczb. Według niego deklarację w tej sprawie złożyła szefowa MFW Christine Lagarde podczas telekonferencji eurogrupy.

Schaeuble podkreślił, że redukcja zadłużenia Grecji to "wyjątkowy i jednorazowy przypadek". - Nie ma cienia niebezpieczeństwa, że powtórzy się to w innych krajach - zapewnił.

Umowa Aten z prywatnymi wierzycielami dotyczy papierów dłużnych wyemitowanych zgodnie z greckim prawem o wartości 177 miliardów euro. Inwestorzy przystąpią do planu przewidującego wymianę greckich obligacji na obligacje o wartości mniejszej o 74 proc. Dzięki temu grecki dług publiczny zostanie zredukowany o ponad 100 miliardów euro.

Wskaźnik wierzycieli, którzy wezmą udział w wymianie, ma wzrosnąć do 95,7 proc. dzięki zastosowaniu klauzuli wymuszającej wymianę obligacji nawet przez tych posiadaczy papierów, którzy głosowali przeciwko tej operacji (Collective Action Clauses).

Wymiana obligacji była jednym z warunków uzyskania drugiego pakietu międzynarodowej pomocy finansowej od UE, MFW i EBC, bez której Grecja musiałaby jeszcze w tym miesiącu ogłosić bankructwo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Schaeuble: Grecja i euro na dobrej drodze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.