Sekretarz generalny ONZ apeluje o dojrzałość polityczną wobec Korei Płn. i ws. uchodźców

Sekretarz generalny ONZ apeluje o dojrzałość polityczną wobec Korei Płn. i ws. uchodźców
(fot. PAP/EPA/PETER FOLEY)
PAP / kw

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował we wtorek o dojrzałość polityczną ws. Korei Płn. oraz skrytykował światowych przywódców za wykorzystywanie problemu uchodźców do osiągania politycznych korzyści.

Guterres powiedział to w Nowym Jorku otwierając debatę generalną 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

"To jest czas na wykazanie się dojrzałością polityczną. Nie możemy przespać naszej drogi w kierunku wojny" - stwierdził sekretarz generalny ONZ. Guterres wezwał również państwa Rady Bezpieczeństwa ONZ do jedności w sprawie Korei Płn., jej programu nuklearnego i balistycznego. Wskazał, że kluczem do rozwiązania konfliktu jest "proces polityczny".

Sekretarz generalny ONZ podkreślił także, iż "boli go, gdy widzi jak uchodźcy i migranci stają się ofiarami stereotypów i +kozłem ofiarnym+". W jego ocenie, "politycy wzbudzają niechęć (wobec uchodźców) w poszukiwaniu głosów".

Guterres zaznaczył, że "wiemy dostatecznie dużo na temat zmian klimatu", a "nauka jest niepodważalna". Były premier Portugalii wezwał również rządy państw do implementacji paryskiego porozumienia klimatycznego "z jeszcze większą ambicją" i podkreślił, że już "najwyższy czas, aby zejść z drogi samobójczej emisji".

Guterres zaapelował też o przeprowadzenie w przyszłym roku pierwszego spotkania szefów narodowych agencji antyterrorystycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sekretarz generalny ONZ apeluje o dojrzałość polityczną wobec Korei Płn. i ws. uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.