Sikorski: w środę odwiedzę Kijów i Odessę

Sikorski: w środę odwiedzę Kijów i Odessę
(fot. PAP/Leszek Szymański)
6 lat temu
PAP / kn

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział w poniedziałek w Hadze, że w środę poleci na Ukrainę, gdzie odwiedzi Kijów i Odessę. W jego ocenie przedstawiciele UE i OBWE powinni regularnie odwiedzać te miejsca na Ukrainie, których integralność jest zagrożona.

"Mam nadzieję, że inni europejscy koledzy też takich wizyt dokonają" - powiedział szef polskiej dyplomacji na konferencji prasowej w trakcie haskiego Nuclear Security Summit (NSS).
Sikorski oświadczył, że wraz z kanclerz Niemiec, sekretarzem generalnym ONZ i innymi liderami Zachodu, Polska opowiada się za utrzymaniem wiarygodności gwarancji bezpieczeństwa, w tym tych danych Ukrainie w 1994 roku w ramach Memorandum Budapeszteńskiego.
"Ukraina zrobiła w 1994 roku dokładnie to, co chcielibyśmy, aby Korea Północna zrobiła dzisiaj, i dlatego bardzo ważne jest przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, tak aby nasze przyszłe tego typu gwarancje były wiarygodne i interesujące dla krajów o ambicjach nuklearnych" - podkreślił.
Minister powiedział, że gwarantami podobnych umów powinny być nie tylko państwa sygnatariusze, ale także cała społeczność międzynarodowa, w której interesie jest, aby niektóre kraje zrezygnowały ze swojego potencjału nuklearnego.
Szef MSZ odmówił komentarza w sprawie wzmocnienia sankcji wobec Rosji; powiedział, że rozmowy na ten temat są prowadzone w małym gronie.
Dwudniowy szczyt w Hadze z udziałem przedstawicieli 53 państw dotyczy bezpieczeństwa nuklearnego, czyli udaremnienia organizacjom terrorystycznym i przestępczym dostępu do broni atomowej i materiałów do jej produkcji.
W obradach biorą udział między innymi: prezydent USA Barack Obama, premier Wielkiej Brytanii David Cameron i kanclerz Niemiec Angela Merkel; Polskę reprezentuje szef MSZ Radosław Sikorski.
Na mocy Memorandum Budapeszteńskiego Stany Zjednoczone, Rosja i W. Brytania zostały gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy po przystąpieniu tego kraju do traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej w grudniu 1994 r. Trzy kraje zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości politycznej Ukrainy. Zobowiązały się też, że nie użyją przeciwko Ukrainie siły - z wyjątkiem sytuacji samoobrony czy innych okoliczności pozostających w zgodzie z Kartą Narodów Zjednoczonych.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sikorski: w środę odwiedzę Kijów i Odessę
Komentarze (1)
A
adsenior
25 marca 2014, 05:16
Może zaprzyjaźniony snajper, poćwiczy na nim celne oko?

Skomentuj artykuł

Sikorski: w środę odwiedzę Kijów i Odessę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.