Spontaniczna solidarność Greków z ofiarami klęski pożarów

Spontaniczna solidarność Greków z ofiarami klęski pożarów
(fot. PAP/EPA/VASSILIS PSOMAS)
3 lata temu
PAP / sz

Wstrząs, jaki przeżywa Grecja w związku z wielkimi pożarami lasów, które na wschód od Aten spowodowały śmierć 80 osób, wywołał "tsunami" odruchów solidarności ze strony greckiego społeczeństwa wobec ofiar żywiołu oraz ich bliskich - piszą greckie media.

Niektóre gminy, które ucierpiały wskutek pożaru, ogłosiły, że zapasy żywności i odzieży zgromadzone dzięki ofiarności rodaków i organizacji społecznych przekroczyły już pojemność zaimprowizowanych magazynów.

Do punktów krwiodawstwa zgłaszają się wciąż setki wolontariuszy, a z całego kraju poczta wciąż dostarcza ogromne ilości paczek z pomocą dla pogorzelców i innych ofiar żywiołu.

Grecja jest obok Portugalii, Hiszpanii i Włoch jednym z krajów śródziemnomorskich, w których wydłużyły się w ostatnich dziesięcioleciach okresy suszy i wysokich temperatur, co szczególnie sprzyja pożarom lasów.

W 2017 roku według europejskiego systemu informacji o pożarach lasów liczba tych pożarów w krajach Unii Europejskiej wzrosła trzykrotnie w porównaniu z przeciętną z ostatnich ośmiu lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spontaniczna solidarność Greków z ofiarami klęski pożarów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.