"Stosunkom Kijowa i Warszawy nic nie grozi"

"Stosunkom Kijowa i Warszawy nic nie grozi"
(fot. shutterstock.com)
Jarosław Junko / PAP / slo

Wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce oraz zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości nie przyniosą zmian w stosunkach między Kijowem a Warszawą - ocenił w rozmowie z PAP ukraiński komentator polityczny Witalij Portnikow.

Ekspert wyraził nadzieję, że polityka nowej ekipy rządzącej w Polsce nie doprowadzi do nieporozumień z Brukselą, gdyż - jak podkreślił - osłabiałyby one Unię Europejską, co jest Ukrainie nie na rękę.

- Nie uważam, by relacje między Polską a Ukrainą zależały od wyborów parlamentarnych i zmiany władzy w Warszawie. Sądzę, że są to stosunki strategiczne, których rozwojem zainteresowana jest zarówno strona ukraińska, jak i polska - powiedział Portnikow.

- Ukraina chce mieć w Polsce silnego, przyjaznego sąsiada i adwokata naszych europejskich dążeń, a i Polska chce, by Ukraina była demokratyczna, gospodarczo stabilna i aby podzielała wartości europejskie i euroatlantyckie - zaznaczył.

DEON.PL POLECA


Rozmówca PAP ocenił, że za poprzednich rządów PiS stosunki polsko-ukraińskie "nie były gorsze niż obecnie" i nic nie wskazuje na to, by obecnie miało się to zmienić.

- Nawet w kwestiach pamięci historycznej, które wydają się w naszym dialogu trudne i skomplikowane, dokonano wówczas poważnych kroków. Przypominam wspólną wizytę prezydentów Wiktora Juszczenki i Lecha Kaczyńskiego w 2006 r. w Pawłokomie. Był to bardzo ważny gest, który dał szansę na wypracowanie wspólnego stanowiska wobec historycznego porozumienia - uznał Portnikow.

Komentator przypomniał także wspólną podróż Lecha Kaczyńskiego i Juszczenki do Gruzji w 2008 r., gdy toczył się tam konflikt z Rosją. - To wydarzenie także pokazało, że wspólne wartości w polityce zagranicznej są ważniejsze od jakichkolwiek priorytetów partyjnych - oświadczył.

Portnikow wskazał jednocześnie, że objęcie władzy w Polsce przez PiS może zaowocować gorszymi relacjami Warszawy z UE, a tego Ukraina nie chce.

- Ukrainie bardzo zależy na jedności Unii Europejskiej. Owa jedność, również w świetle konfliktu ukraińsko-rosyjskiego oraz integracji europejskiej Ukrainy, jest dla nas ważna ze względu na naszą przyszłość. Bardzo bym nie chciał, by między polskim rządem, który będzie formowała pani Beata Szydło, a kierownictwem UE pojawiły się rozbieżności i konflikty, które istnieją dziś w relacjach między Komisją Europejską a rządem Viktora Orbana na Węgrzech. My, Ukraińcy, nie chcielibyśmy, by UE była osłabiona, szczególnie na wschodzie i w centrum Europy - powiedział Portnikow PAP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Stosunkom Kijowa i Warszawy nic nie grozi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.