Syria: 23 cywilów zginęło w nalotach reżimu na Wschodnią Gutę

Syria: 23 cywilów zginęło w nalotach reżimu na Wschodnią Gutę
(fot. PAP/EPA/YAHYA NEMAH)
PAP / kw

Co najmniej 23 cywilów, w tym czworo dzieci, zginęło w poniedziałek w nalotach syryjskich sił rządowych na obleganą od 2013 r. kontrolowaną przez rebeliantów enklawę Wschodnia Guta, na przedmieściach Damaszku - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Najwięcej osób zginęło w miejscowości Bejt Sawa, gdzie na bazarze śmierć poniosło dziewięć osób, w tym dwoje dzieci.

AFP przypomina, że siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada bombardują Wschodnią Gutę prawie codziennie.

Licząca około 400 tys. mieszkańców Wschodnia Guta znajduje się pod ciągłym ostrzałem, mimo że w 2017 roku włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji. Siły rządowe i ich sojusznicy odcięli również drogi, którymi przemycano do oblężonego regionu jedzenie i leki.

DEON.PL POLECA


Dla rebeliantów jest to obszar o szczególnym znaczeniu strategicznym, gdyż mogą z niego wystrzeliwać rakiety wycelowane w rezydencyjne dzielnice Damaszku. W ostatnich tygodniach reżim Asada oskarżany jest o przeprowadzenie w tym rejonie wielu ataków chemicznych; Damaszek zarzutom zaprzecza.

Jednocześnie w poniedziałek agencja AP, powołując się na syryjskich "aktywistów", poinformowała, że w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib (północny zachód kraju) lotnictwo Syrii i Rosji zbombardowało dwa szpitale. Nie podano informacji o ewentualnych ofiarach.

AP podkreśla, że walki w Idlibie wzmogły się w ubiegłym tygodniu, ale stały się szczególnie zacięte po zestrzeleniu tam w sobotę przez rebeliantów rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25.

Rosja od września 2015 roku wspomaga z powietrza operacje syryjskich sił rządowych przeciwko organizacji Państwa Islamskiego (IS) oraz innym rebeliantom walczącym z reżimem prezydenta Asada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Syria: 23 cywilów zginęło w nalotach reżimu na Wschodnią Gutę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.