Syria: 60 tys. ludzi uciekło przed dżihadystami

Syria: 60 tys. ludzi uciekło przed dżihadystami
Nasiliły się walki między syryjskim odgałęzieniem Al-Kaidy, Frontem al-Nusra, a dżihadystycznym Islamskim Państwem Iraku i Lewantu (ISIL). (fot. PAP/EPA)
AFP / PAP / slo

Co najmniej 60 tys. ludzi musiało w ostatnich dniach opuścić domy z powodu zaciętych walk między wrogimi ugrupowaniami dżihadystycznymi we wschodniej prowincji Syrii, Dajr az-Zaur - poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Tego dnia nasiliły się walki między syryjskim odgałęzieniem Al-Kaidy, Frontem al-Nusra, a dżihadystycznym Islamskim Państwem Iraku i Lewantu (ISIL).

Stało się tak mimo wystosowania dzień wcześniej przez przywódcę Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego apelu, w którym wzywał do zaprzestania bratobójczych walk.

Od stycznia w bratobójczej walce, przede wszystkim między Frontem al-Nusra i Islamskim Państwem Iraku i Lewantu, zginęły tysiące ludzi na północy Syrii, która nie podlega kontroli władz w Damaszku.

Rywalizacja między ugrupowaniami sięga ubiegłego roku, kiedy to Zawahiri oskarżył ISIL o stosowanie przemocy wobec ludności cywilnej i innych rebeliantów walczących z reżimem Baszara el-Asada; polecił, aby ugrupowanie ograniczyło działalność do Iraku.

Zawahiri określił Front al-Nusra jako oficjalną filię Al-Kaidy w Syrii, w wyraźny sposób umniejszając rolę Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Syria: 60 tys. ludzi uciekło przed dżihadystami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.