Syria: siły reżimowe zrzuciły bomby kasetowe

(fot. EPA/WAEL HAMZEH)
PAP / pz

Siły powietrzne rządowych wojsk syryjskich zrzuciły bomby kasetowe na Maarrat an-Numan, kluczowe miasto w północno-zachodniej Syrii kontrolowane przez powstańców i od kilkudziesięciu dni intensywnie bombardowane - poinformowali w piątek syryjscy powstańcy.

Rebelianci pokazali dziennikarzowi agencji AFP pozostałości jednej z takich bomb zrzuconych na miasto. Na jednym ze stabilizatorów pocisku znajdowały się napisy cyrylicą, co - jak pisze agencja AFP - mogłoby sugerować, że jest produkcji rosyjskiej.

Jak podały w czwartek syryjskie źródła opozycyjne, co najmniej 49 osób, w tym 23 dzieci, zginęły dzień wcześniej wskutek ataków na Maarrat an-Numan w prowincji (muhafazie) Idlib.

DEON.PL POLECA

Tragiczne żniwo zebrały ataki lotnicze i ostrzał artyleryjski miasta. Samoloty sił rządowych bombardowały budynki mieszkalne i meczet w północno zachodniej części Maarrat an-Numan.

Reżim w Damaszku, przeciwko któremu od połowy marca 2011 roku trwa zbrojne powstanie, odrzuca oskarżenia o stosowanie bomb kasetowych.

Bomby te charakteryzuje ogromna siła rażenia. Zrzucane z samolotów bomby lub wystrzeliwane przez artylerię pociski kasetowe wybuchają tuż nad ziemią, wyrzucając ze swego wnętrza setki, a nawet tysiące minibomb, które mają czasem tylko parę centymetrów długości. Rażą skutecznie w promieniu 15 metrów.

Znaczna część bomb nie wybucha od razu. Te, które nie eksplodowały, pozostają aktywne i są w stanie zabijać przez ponad 40 lat.

Syria nie ratyfikowała konwencji zabraniającej stosowania, produkcji, składowania i transferu bomb kasetowych. W 2008 roku międzynarodowy traktat w tej sprawie podpisało 107 państw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Syria: siły reżimowe zrzuciły bomby kasetowe
Komentarze (2)
TZ
Tomek Z
19 października 2012, 15:02
Wolny rynek oznacza (dla wielu) brak regulacji, nieograniczoną wymianę towarów i usług. I dlatego firmy produkujące broń nie mają ograniczeń na dostarczanie broni do Syrii. Świat wysyła Kofiego Anana by zaprowadzić tam pokój i jednocześnie dostarcza tam broń. Czy ktoś jeszcze jest w stanie zrozumieć ten chory świat?
jazmig jazmig
19 października 2012, 13:39
 W Syrii nie ma powstania, jest agresja na to państwo, zorganizowana przez USA, UE Turcję, Katar Arabię Saudyską. Rzekomi powstańcy, to najemnicy z Libii i innych państw, zbrojeni i finansowani prze w/w państwa.