Szef PE: Europa nie potrzebuje Wuja Sama

Szef PE: Europa nie potrzebuje Wuja Sama
(fot. shutterstock.com)
PAP/ed

“Europa nie potrzebuje więcej Wuja Sama; w sprawach klimatu, ale także polityki zagranicznej i bezpieczeństwa"- powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

"Wysoko będziemy nieść sztandar" z hasłami obrony klimatu - zapewnił.

Klimat musi być centrum europejskich działań

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla rzymskiego dziennika "Il Messaggero" Tajani, odnosząc się do decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o wyjściu z paryskiego porozumienia klimatycznego, oświadczył: "klimat musi być w centrum europejskich działań poprzez istotne decyzje legislacyjne".

Wyraził przekonanie, że Europa będzie w "awangardzie konkretnych akcji polityczno-legislacyjnych" w tej dziedzinie. Przypomniał, że w środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się z jego inicjatywy debata na temat roli Europy po decyzji Trumpa.

"Zaprosiłem na sesję plenarną wyjątkowych świadków, takich jak prezydenci Wysp Marshalla i Wybrzeża Kości Słoniowej. To mocny sygnał mówiący o ryzyku wzrostu migracji. Bo nie będzie tysięcy, ale będą miliony uchodźców klimatycznych, jeśli nie obniżymy temperatury" - dodał włoski polityk.

Inwestycja w przemysł

Tajani stwierdził, że działania na rzecz ochrony klimatu będą podejmowane we współpracy z przemysłem. "Żadnego celu nie można osiągnąć bez badań naukowych i inwestycji w przemysł" - zastrzegł w rozmowie, która ukazała się w dniu, gdy w Bolonii trwa szczyt ministrów ochrony środowiska krajów G7.

Tajani odniósł się też do niedawnych wyborów w Wielkiej Brytanii, w perspektywie rozmów w sprawie Brexitu. "Jestem za negocjacjami pragmatycznymi; ani twardymi, ani miękkimi" - wyjaśnił szef PE. Jego zdaniem wynik głosowania pokazuje, że "większość jest przeciwko twardemu Brexitowi". “Brytyjczycy nie mają samowystarczalności żywnościowej. Drogo zapłacą za to, by wypełnić swoje lodówki"- oświadczył Tajani.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szef PE: Europa nie potrzebuje Wuja Sama
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.