Szef Pentagonu: celem Waszyngtonu nie jest wojna z Koreą Płn.

Szef Pentagonu: celem Waszyngtonu nie jest wojna z Koreą Płn.
PAP/EPA/JEON HEON-KYUN / POOL
PAP / pk

Minister obrony USA James Mattis zapewnił w piątek podczas wizyty w rozdzielającej obie Koree strefie zdemilitaryzowanej, że celem Waszyngtonu nie jest wojna z Koreą Płn., lecz rozpoczęcie procesu, który doprowadziłby do pełnej denuklearyzacji Płw. Koreańskiego.

Mattis zadeklarował to w pierwszym dniu pobytu w Korei Płd.

DEON.PL POLECA
- Tak jak jasno dawał do zrozumienia sekretarz stanu Rex Tillerson, naszym celem nie jest wojna, lecz całkowita, dająca się zweryfikować i nieodwracalna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego - powiedział szef Pentagonu.

Jak dodał, prowokacje Korei Płn. "nadal zagrażają bezpieczeństwu regionu i świata, mimo że Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie je potępiła". Mattis oskarżył Pjongjang o stworzenie arsenału jądrowego, by "grozić innym katastrofą".

Zapewnił, że Waszyngton będzie wspierał Seul w obliczu zagrożenia, jakie stanowi północnokoreański reżim Kim Dzong Una.

Sekretarz obrony USA zwiedził w piątek stanowisko obserwacyjne południowokoreańskiej armii w strefie zdemilitaryzowanej i został poinformowany o warunkach wzdłuż granicy, jakie panują tam po ogłoszonym w 1953 roku zawieszeniu broni. Zakończyło ono walki, które toczyły się podczas wojny koreańskiej.

Podczas swej wizyty w Korei Płd. Mattis spotka się z przedstawicielami władz tego kraju i amerykańskimi dowódcami wojskowymi w ramach corocznych konsultacji o tematyce obronnej. W przyszłym miesiącu Seul odwiedzi prezydent USA Donald Trump.

Napięcie między Koreą Płn. a Stanami Zjednoczonymi narasta w związku z serią testów rakietowych przeprowadzanych w ostatnim czasie przez Pjongjang i wojowniczymi wypowiedziami Trumpa i przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una.

Korea Płn. przeprowadziła we wrześniu szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef Pentagonu: celem Waszyngtonu nie jest wojna z Koreą Płn.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.