Szef polskiego MSZ z wizytą w Libii

Szef polskiego MSZ z wizytą w Libii
Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski (fot. www.msz.gov.pl)
8 lat temu
PAP / wm

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przybył w poniedziałek do Trypolisu. Podczas wizyty w Libii szef MSZ odwiedzi też Bengazi. Sikorski będzie rozmawiał m.in. z szefem Narodowej Rady Libijskiej Mustafą Abdelem Dżalilem i tymczasowym premierem Mahmudem Dżebrilem.

W niedzielę Libia oficjalnie proklamowała wyzwolenie państwa po 42 latach panowania Muammara Kadafiego, które zakończyło się wraz z jego pojmaniem i śmiercią w ubiegłym tygodniu. Ceremonię zorganizowano w Bengazi, gdzie w lutym rozpoczęła się rewolta.

Celem wizyty Sikorskiego w Libii jest wyrażenie uznania dla działań Narodowej Rady Libijskiej na rzecz przejęcia kontroli nad całym terytorium kraju, kontynuacja procesu politycznego mającego doprowadzić do zbudowania trwałych podstaw Libii otwartej na współpracę ze światem, przestrzegającej reguł demokratycznych i rządów prawa.

Polska strona przedstawi podczas wizyty ofertę pomocy dla Libii i współpracy m.in. w takich dziedzinach jak biznes, handel, służba zdrowia, współpraca wojskowa i struktury bezpieczeństwa, edukacja.

Podczas pobytu w Libii strona polska ma też zaproponować przyjęcie na leczenie w polskich szpitalach wojskowych libijskich pacjentów poszkodowanych w konflikcie. Polska mogłaby w szybkim tempie przyjąć około 20 Libijczyków - poinformowały źródła zbliżone do MSZ.

Według tych źródeł, Polska zaprosi ponadto misję studyjną przedstawicieli libijskich struktur wojskowych w celu zapoznania się z polskim potencjałem eksportowym i szkoleniowym - szkolenia mogłyby objąć pilotów, saperów i oficerów marynarki wojennej. Strona polska ma ponadto nadzieję na szybkie podjęcie rozmów i zawarcie międzyrządowej umowy o współpracy gospodarczej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef polskiego MSZ z wizytą w Libii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Szef polskiego MSZ z wizytą w Libii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.