Sztuczna inteligencja wystawia na próbę europejskie media

Sztuczna inteligencja wystawia na próbę europejskie media
Depositphotos.com (385972734)
KAI / pzk

Mamy dzisiaj silną polaryzację, zarówno w polityce, jak i w całym życiu społecznym. Media publiczne mają odgrywać coraz ważniejszą rolę w obronie systemu demokratycznego w tym czasie pełnym napięć i wyzwań. Takie przesłanie wystosowano z Limassol, na południu Cypru, które wczoraj i dziś było gospodarzem walnego zgromadzenia Europejskiej Unii Nadawców (EBU), stowarzyszenia zrzeszającego europejskie publiczne stacje radiowe i telewizyjne. Dyskutowano o roli mediów publicznych w kontekście silnej polaryzacji oraz o wpływie sztucznej inteligencji na świat komunikacji. Wśród uczestników zgromadzenia znalazło się również Radio Watykańskie, które reprezentował Alessandro Gisotti, zastępca dyrektora redakcyjnego watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji.

Zgromadzenie zainaugurowane przez prezydenta Republiki Cypryjskiej Nikosa Christodoulidesa, koncentrowało się na potencjalnym wpływie sztucznej inteligencji (AI) w dziedzinie informacji oraz na zawód dziennikarza i operatorów komunikacyjnych.

Dyrektor generalny EBU, Noel Curran, podkreślił potrzebę bycia na bieżąco z procesami transformacji technologicznej. W związku z tym zauważył, że choć z jednej strony musimy czerpać korzyści z tej nowej technologii, to jednocześnie pilne jest zabezpieczenie wartości informacji, począwszy od poszukiwania prawdy, która może być niebezpiecznie zagrożona przez niewłaściwe wykorzystanie sztucznej inteligencji. W dokumencie powtórzono, że niezastąpionym zadaniem informacji jest opowiadanie faktów i historii ludzi i społeczności. Algorytmy, które dyktują czas i metody nowych technologii, opierają się wyłącznie na obliczaniu prawdopodobieństwa.

Uczestnicy omówili również kwestię prywatności i baz danych, które dziś, bardziej niż kiedykolwiek, mogą stanowić zagrożenie dla wolności ludzi, jeśli nie zostanie zagwarantowane ich prawidłowe i regulowane wykorzystanie. Były przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, również zabrał głos podczas wydarzenia w Limassol, omawiając z uczestnikami wyzwania stawiane mediom publicznym przez pojawienie się populistycznych grup politycznych w ostatnich wyborach europejskich.

Zgromadzenie potwierdziło, że Delphine Ernotte, szefowa France Télévisions od 2015 roku, zostanie przewodniczącą na kolejną dwuletnią kadencję. Następna sesja plenarna EBU odbędzie się w Lozannie, w Szwajcarii, w grudniu 2024 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sztuczna inteligencja wystawia na próbę europejskie media
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.