Media: AI zidentyfikowała fałszywe obrazy Moneta i Renoira wystawione w serwisie eBay

Media: AI zidentyfikowała fałszywe obrazy Moneta i Renoira wystawione w serwisie eBay
Depositphotos.com (361821612)
PAP / pzk

40 obrazów, które były oferowane do sprzedaży w serwisie eBay, zostało rozpoznanych przez algorytmy sztucznej inteligencji jako nieautentyczne – poinformował w środę dziennik ‘The Guardian’. Wśród zidentyfikowanych dzieł znajdują się takie, których autorami mieli być Claude Monet i Auguste Renoir.

Doktor Carina Popovici, która jest specjalistką określającą autentyczność dzieł sztuki, stwierdziła w rozmowie z brytyjską gazetą, że odkryte falsyfikaty to dopiero szczyt góry lodowej i takich prac jest dużo więcej. Do badań wykorzystała ona najnowocześniejszą technologię AI, która analizowała zdjęcia obrazów zamieszczone na platformie sprzedażowej. Jak wyjaśnia prawdopodobieństwo, że są to dzieła nieautentyczne wynosi 95 proc.

DEON.PL POLECA

Wśród fotografii, które sztuczna inteligencja określiła, że przedstawiają fałszywe dzieła sztuki, znajduje się zdjęcie z obrazem ‘Las ze strumieniem’, którego autorem miał być Monet. Dzieło wyceniono na 599 tys. dolarów. Sprzedający gwarantował, że „obraz jest oryginalnym olejem na płótnie z 1867 r., sygnowanym i datowanym przez Claude’a Moneta”. Kolejnym falsyfikatem okazał się szkic Renoira, który był wystawiony za 165 tys. dolarów. Po interwencji dziennikarzy ‘Guardiana’ ogłoszenie dotyczące tego dzieła zostało usunięte z platformy.

eBay na swojej stronie internetowej zapewnia: „Nie zezwalamy na wystawianie na aukcjach podróbek ani nieautoryzowanych kopii”. W oświadczeniu przesłanym do gazety serwis zapewnia, że „sprzedaż podróbek jest surowo zabroniona i dokładamy wszelkich starań, aby towary sprzedawane na platformie były autentyczne”. eBay poinformował, że do wykrywania fałszerstw wykorzystuje sztuczną inteligencję, grupę wewnętrznych śledczych oraz programy mające za zadanie ochronę kupujących. W 2022 r. serwis zablokował publikację 88 mln ogłoszeń dotyczących sprzedaży podróbek, usunął także 1,3 mln przedmiotów po sprawdzeniu przez śledczych.

Doktor Popovici jest szefową szwajcarskiej firmy Art Recognition, która współpracuje przy analizie dzieł sztuki z Uniwersytetem w Liverpoolu i Uniwersytetem w Tilburgu w Holandii.

Wykorzystywana technologia opiera się na dwóch rodzajach sztucznych sieci neuronowych, które analizują prace artystów, w tym wzory pociągnięć pędzla czy paleta kolorów. Do tej pory firma przeprowadziła badania ponad 500 dzieł z różnych kolekcji. Dzięki analizie ustalono, że obraz Petera Rubensa ‘Widok Het Steen wczesnym rankiem’ należący do kolekcji National Gallery w Londynie został uznany za oryginał. Technologia ułatwiła także identyfikację autoportretu Vincenta van Gogha z 1889 r., który znajduje się w Muzeum Narodowym w Oslo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Tadeusz Dzidek

Od czasów Oświecenia teologia i sztuka podążają odrębnymi drogami, w poczuciu wzajemnej obcości i izolacji. Artyści w swej autonomii rzadko inspirują się religią, o wiele częściej szukają motywów swej twórczości w sferze profanum niż w...

Skomentuj artykuł

Media: AI zidentyfikowała fałszywe obrazy Moneta i Renoira wystawione w serwisie eBay
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.