Theresa May mianowała pierwszego sekretarza stanu

Theresa May mianowała pierwszego sekretarza stanu
(fot. PAP/EPA/STRINGER)
PAP/ed

Brytyjska premier Theresa May mianowała w niedzielę dotychczasowego ministra ds. pracy i emerytur Damiana Greena na stanowisko ministra odpowiedzialnego za Cabinet Office (Kancelarię Premiera) i pierwszego sekretarza stanu.

61-letni Green, który jest jednym z najbliższych politycznych sojuszników May, zajmie tym samym stanowisko odpowiadające rangą wicepremierowi, chociaż nie otrzymał formalnie tego tytułu. W ubiegłorocznym referendum polityk opowiedział się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej i należy do liberalnego skrzydła Partii Konserwatywnej.

DEON.PL POLECA
Rekonstrukacja rządu

W niedzielę May prowadzi rekonstrukcję rządu po czwartkowych wyborach parlamentarnych, w których rządzący krajem torysi stracili bezwzględną większość w Izbie Gmin. Proces rekonstrukcji potrwa zapewne co najmniej do końca dnia.

DEON.PL POLECA

Dotychczasowa minister sprawiedliwości Liz Truss została przesunięta na stanowisko naczelnego sekretarza skarbu, drugą w hierarchii osobę w ministerstwie finansów. Na tej pozycji zastąpi Davida Gauke, który z kolei przejął ministerstwo pracy i emerytur zwolnione przez Greena.

Downing Street potwierdziło także, że Greg Clarke zachował swoje stanowisko jako minister ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej, a Liam Fox - ministra ds. handlu międzynarodowego.

Jeszcze w piątek zapowiedziano, że pięciu najważniejszych ministrów - spraw wewnętrznych (Amber Rudd), spraw zagranicznych (Boris Johnson), finansów (Philip Hammond), obrony (Michael Fallon) i ds. wyjścia z Unii Europejskiej (David Davis) - pozostanie na swoich stanowiskach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Theresa May mianowała pierwszego sekretarza stanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.