Trójkąt Weimarski ws. bezpieczeństwa

Trójkąt Weimarski ws. bezpieczeństwa
(fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)
PAP / mh

Państwa Trójkąta Weimarskiego plus: Polska, Francja i Niemcy oraz Włochy i Hiszpania wezwały w czwartek w Paryżu do ambitnej polityki obronnej Unii Europejskiej i do większego zaangażowania się Europy w kwestie bezpieczeństwa poza jej granicami.

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony pięciu krajów wezwali do większej mobilizacji UE w kwestiach bezpieczeństwa szczególnie w Mali, Libii, Syrii oraz na Bałkanach.

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle podkreślił w trakcie wspólnej konferencji prasowej, że wspólna polityka obronna UE "musi się udać". Jego zdaniem skłania do tego teraz m.in. kryzys w strefie euro, zmuszający państwa europejskie do oszczędności także w dziedzinie uzbrojenia. Westerwelle wskazał, że "Europejczycy muszą wziąć kwestie obrony w swoje ręce" również dlatego, że USA zwracają się coraz mocniej w stronę Azji i Pacyfiku.

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podkreślił, że Polska docenia konieczność większego zaangażowania się UE poza Europą. Zgodził się z innymi ministrami, że sytuacja w Mali, gdzie działają radykalni islamiści powiązani z Al-Kaidą, zagraża w dalszej perspektywie bezpieczeństwu Europy.

"UE nie może przejść do porządku dziennego nad tym, co się dzieje w Mali, ale to oczywiście oznacza, że nasi partnerzy muszą być gotowi do wsparcia nas, kiedy my będziemy czuć, że ważne interesy europejskie są zagrożone we wschodnim sąsiedztwie (UE)" - podkreślił po spotkaniu Sikorski w rozmowie z polską prasą.

Szef MON Tomasz Siemoniak powiedział PAP po konferencji, że w obecnej sytuacji jest "bardzo mało prawdopodobne", aby polscy żołnierze wzięli udział w ewentualnej wojskowej misji szkoleniowej państw UE, która mogłaby być wysłana do Mali. "Jest w ogóle za wcześnie, żeby mówić, kto i gdzie miałby jeździć" - zastrzegł Siemoniak.

Przypomniał natomiast, że od 1 stycznia 2013 roku rozpocznie działania Weimarska Grupa Bojowa złożona z żołnierzy z Polski, Francji i Niemiec. "Wkrótce odbędą się w Polsce ćwiczenia potwierdzające ostatecznie gotowość tej grupy do działania" - dodał minister. Zaznaczył, że nie wiadomo jeszcze, jaka będzie pierwsza misja wojskowa powierzona tej grupie.

Weimarska Grupa Bojowa UE ma być używana do misji pokojowych na polecenie Rady Unii Europejskiej. Grupy bojowe są siłami szybkiego reagowania UE, które są formowane przez kilka państw europejskich. Przerzuca się je w teren w celu zapobieżenia konfliktowi, rozdzielenia walczących stron, pełnienia misji stabilizacyjnej czy ewakuacyjnych lub też wsparcia operacji humanitarnych.

Odnosząc się do polsko-niemieckiej współpracy wojskowej, Siemoniak przypomniał, że dwa kraje zacieśnią tę współpracę na Bałtyku i w sferze obrony przeciwrakietowej. Była o tym mowa w środę podczas konsultacji międzyrządowych Polski i Niemiec.

W czwartek ministrowie mówili też o konflikcie syryjskim i wszyscy uznali za ważny krok powołanie wspólnej konfederacji przez opozycję syryjską - powiedział szef MSZ Francji Laurent Fabius. Zaznaczył jednak, że Paryż chce "iść trochę szybciej i dalej"; Francja uznała we wtorek powołaną w weekend konfederację za przedstawicielkę narodu syryjskiego.

Czwartkowe rozmowy są pierwszym spotkaniem Trójkąta Weimarskiego z udziałem Hiszpanii i Włoch. Dołączenie tych dwóch krajów do trójstronnego forum ma pomóc w rozwinięciu wspólnej unijnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Podczas polskiej prezydencji w Radzie Europejskiej w 2011 roku państwa trójkąta zmierzały do rozwoju koncepcji europejskiej obronności, ale nie powiodło się to z powodu braku zainteresowania innych kluczowych partnerów, w tym Wielkiej Brytanii. Wsparcie dla tej polityki wykazały wówczas rządy Hiszpanii i Włoch, stąd zaproszenie ich na czwartkowe rozmowy.

Trójkąt Weimarski został powołany do życia 29 sierpnia 1991 roku przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski: Rolanda Dumasa, Hansa-Dietricha Genschera oraz nieżyjącego już Krzysztofa Skubiszewskiego. Pierwotnym celem tego forum dialogu było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi. Po okresie zastoju w minionych latach doszło ostatnio do ożywienia współpracy w ramach trójkąta. W lutym ubiegłego roku w Warszawie po kilkuletniej przerwie doszło do spotkania na najwyższym państwowym szczeblu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trójkąt Weimarski ws. bezpieczeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.