Ponad milion podpisów za ustąpieniem premiera

Ponad milion podpisów za ustąpieniem premiera
(fot. EPA/YOAN VALAT)
8 lat temu
PAP / slo

Pod internetową petycją o ustąpienie premiera Hiszpanii Mariano Rajoya w ciągu tygodnia podpisało się ponad milion osób. Wszystko w związku z oskarżeniami o tolerowanie przez wiele lat praktyk korupcyjnych w kierownictwie rządzącej Partii Ludowej (PP).

Mieszkaniec Madrytu Pablo Gallego, oburzony doniesieniami mediów o domniemanej korupcji w PP, stworzył w serwisie Change.org petycję domagającą się ustąpienia premiera Rajoya oraz rozpisania nowych wyborów.

Wezwał również wszystkie partie polityczne do zjednoczenia się przeciwko korupcji.

W ciągu tygodnia petycję poparło ponad milion osób. Partia Ludowa, jako jej adresat, regularnie dostaje za pomocą poczty elektronicznej informacje o nowych podpisach.

Premier Rajoy wielokrotnie zaprzeczał, jakoby otrzymywał pieniądze pochodzące z nielegalnych źródeł. Nie ma również zamiaru podawać się do dymisji.

Jednocześnie w Madrycie przed Prokuraturą Antykorupcyjną toczy się postępowanie wyjaśniające. W czwartek przesłuchano byłego skarbnika Partii Ludowej Alvaro Lapuertę. Zapewnił on, że w czasie, gdy odpowiadał za finanse partii, nie doszło do prania brudnych pieniędzy ani nie prowadzono podwójnej księgowości.

O podejrzeniach w związku z finansowaniem rządzącej Partii Ludowej zrobiło się głośno, gdy internetowe sieci społeczne, a następnie czołowy dziennik hiszpański "El Pais" opublikowały odręczne "księgi kasowe" przypisywane byłemu skarbnikowi Luisowi Barcenasowi. Zawarte w nich informacje miały świadczyć o posiadaniu przez partię tajnych funduszy w wysokości 22 milionów euro, z których korzystali m.in. premier Rajoy i obecna sekretarz generalna partii Maria Dolores de Cospedal.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad milion podpisów za ustąpieniem premiera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.