Szansa na nowe otwarcie w relacjach z Francją

Szansa na nowe otwarcie w relacjach z Francją
(fot. EPA/IAN LANGSDON)
PAP / psd

W ocenie prezydenta Bronisława Komorowskiego piątkowa wizyta prezydenta Francji Francois Hollande'a w Warszawie stanowi szansę na nowe otwarcie w stosunkach polsko-francuskich - powiedział PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

Jak podkreślił, zdaniem prezydenta nadszedł czas na "na ożywienie współpracy politycznej, gospodarczej, wojskowej, naukowej i kulturalnej między Polską i Francją".

- Prezydent wykorzysta tę wizytę, by podkreślić polską wolę ożywienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, w tym intensyfikację kontaktów w różnych formatach międzyresortowych oraz w wymiarze społecznym - mówił Sokołowski. Komorowski - zaznaczył prezydencki minister - "chciałby zwrócić uwagę na znaczący potencjał polsko-niemiecko-francuskiej współpracy w zakresie innowacji i nowoczesnych technologii".

Sokołowski zwrócił uwagę, że wizyta Hollande'a będzie również okazją do omówienia aktualnej sytuacji w Unii Europejskiej, w tym możliwości pogłębienia integracji europejskiej, szczególnie w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony oraz dyskusji na temat perspektyw nowych rozwiązań instytucjonalnych w UE.

DEON.PL POLECA

- Tematem rozmów będzie również europejski budżet na lata 2014-2020. Komorowski będzie starał się przekonać prezydenta Hollande'a, że postulowane przez Polskę położenie akcentu na politykę spójności może stanowić istotny impuls rozwojowy dla europejskiej gospodarki - mówił Sokołowski. 

Prezydenci Polski i Francji będą również rozmawiać o współpracy w ramach NATO oraz wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, w tym o Weimarskiej Grupie Bojowej, która rozpocznie swoją działalność w 2013 roku.

Komorowski i Hollande będą mówić o "europejskiej polityce sąsiedztwa, w tym Partnerstwie Wschodnim, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Ukrainie oraz europejskich perspektyw dla tego kraju". - W tym perspektyw podpisania i ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE po październikowych wyborach parlamentarnych - dodał Sokołowski.

Hollande przyjeżdża do Warszawy z jednodniową wizytą na zaproszenie prezydenta Komorowskiego. Francuski prezydent wystąpi także przed uroczystym zgromadzeniem posłów i senatorów, a także spotka się z premierem Donaldem Tuskiem.

W marcu Hollande został przyjęty przez Komorowskiego jeszcze jako socjalistyczny kandydat na prezydenta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szansa na nowe otwarcie w relacjach z Francją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.