Trump: w kwestii handlu UE chyba tak samo szkodliwa jak Chiny

Trump: w kwestii handlu UE chyba tak samo szkodliwa jak Chiny
(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
PAP / ml

Prezydent USA Donald Trump ocenił w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla telewizji Fox News, że w kwestii handlu Unia Europejska "chyba jest tak samo szkodliwa jak Chiny". Potwierdził, że robiące interesy z Iranem europejskie firmy będą objęte sankcjami.

Pytany o to, czy rozważał połączenie sił z sojusznikami, by stawić czoło chińskiej polityce handlowej, amerykański prezydent odparł: "Unia Europejska jest chyba tak samo szkodliwa jak Chiny, tylko że jest mniejsza. To, co z nami robią, jest straszne". "Proszę spojrzeć, co robią z naszymi rolnikami, nie chcą naszych produktów rolnych" - zwrócił uwagę Trump.

"W ubiegłym roku nadwyżka handlowa UE wyniosła 151 mld dolarów... a USA odnotowują deficyt, jeśli chodzi o handel z UE" - zaznaczył. "Wydajemy fortunę na NATO, by ich bronić" - podkreślił. "Kocham te kraje, Niemcy, wszystkie te kraje... Ale traktują nas bardzo źle. Traktują nas bardzo niesprawiedliwie" - dodał Trump, przypominając, że jego rodzice urodzili się w Europie.

Zapytany o to, czy ktoś manipuluje światowym rynkiem ropy naftowej, prezydent odpowiedział: "Manipuluje OPEC i lepiej niech przestanie, bo chronimy te kraje, wiele z tych krajów. OPEC manipuluje".

DEON.PL POLECA

Trump był też pytany na antenie Fox News, czy nałoży sankcje na europejskie firmy, prowadzące interesy z Iranem. "Tak, oczywiście. Tak zrobimy, absolutnie" - odparł.

Na początku maja administracja USA ogłosiła wycofanie się z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem z 2015 roku i postanowiła przywrócić sankcje wobec Teheranu i wszystkich przedsiębiorstw powiązanych z Islamską Republiką Iranu, dając im od 90 do 180 dni na wycofanie się z tego kraju.

Miesiąc później przedstawiciele rządów Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii napisali do władz amerykańskich list, w którym podkreślili swe zaangażowanie w utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem i wezwali USA, by zwolniły firmy unijne działające w Iranie z wtórnych sankcji. Zaznaczyli również, że Iran nie powinien zostać pozbawiony dostępu do międzynarodowego systemu wymiany informacji o przelewach bankowych SWIFT.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami - USA, Francją, Wielką Brytanią, Chinami, Rosją i Niemcami - a Iranem ma ograniczyć program jądrowy tego kraju i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trump: w kwestii handlu UE chyba tak samo szkodliwa jak Chiny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.