Turcja odrzuca zarzuty Rosji i Syrii

Turcja odrzuca zarzuty Rosji i Syrii
(fot. PAP/EPA/CEM OKSUZ/ANADOLU AGENCY)
7 lat temu
PAP / mh

Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych odrzuciło w czwartek oskarżenia Syrii i Rosji dotyczące narażenia na niebezpieczeństwo pasażerów syryjskiego samolotu, który został dzień wcześniej zmuszony do lądowania w Ankarze w celu skontrolowania jego ładunku.

"Wyrażone zastrzeżenia, dotyczące narażenia życia i bezpieczeństwa pasażerów, są bezpodstawne" - głosi komunikat ministerstwa. Jak podkreślono, "przy lądowaniu zostały podjęte wszelkie środki, by zapewnić bezpieczeństwo i odpowiedzieć na potrzeby pasażerów".

Tureckie MSZ zaznaczyło, że pasażerowie mogli skorzystać z poczekalni na lotnisku do czasu zakończenia kontroli, ale większość z nich wolała pozostać na pokładzie. W czasie całej kontroli "w pogotowiu była ekipa medyczna i karetki".

Ankara oświadczyła też, że załoga syryjskiego samolotu została uprzedzona o planowanej kontroli, gdy maszyna znajdowała się "nad Morzem Czarnym, tak by miała możliwość zawrócić".

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że zwróciło się do Ankary o wyjaśnienia dotyczące uziemienia samolotu z Moskwy do Damaszku, na pokładzie którego znajdowało się 17 tureckich obywateli.

Rosja zarzuciła także tureckim władzom, że uniemożliwiły rosyjskim dyplomatom dostęp do swych współobywateli, którzy "przez osiem godzin byli uwięzieni na lotnisku". Strona turecka odparła, że pilot samolotu nie przekazał listy pasażerów i władze zostały poinformowane przez rosyjskiego ambasadora o obecności Rosjan na pokładzie "krótko przed odlotem samolotu z Ankary".

Agencja Reutera poinformowała w czwartek, że rosyjski ambasador w Turcji został tego dnia wezwany do tureckiego MSZ w związku z incydentem.

Według syryjskiego resortu spraw zagranicznych środowe zdarzenia były "kolejną oznaką wrogiej polityki tureckiego rządu" wobec władz w Damaszku. Syryjskie władze zażądały od Turcji "zwrócenia całej zawartości samolotu w nienaruszonym stanie".

Syryjski Airbus A320 znajdujący się nad turecką przestrzenią powietrzną został w środę zmuszony do lądowania na lotnisku w Ankarze, ponieważ tureckie władze - jak twierdziły tamtejsze media - podejrzewały, że na pokładzie mogła znajdować się broń dla reżimu Baszara el-Asada.

Turecka państwowa telewizja TRT podała później, że na pokładzie znajdował się wojskowy sprzęt łączności. Dziennik "Yeni Safak" twierdzi, że w 10 kontenerach przewożono m.in. odbiorniki radiowe, anteny i "urządzenia, które są uważane za części rakiet". Ani telewizja, ani gazeta nie podały, z jakich źródeł pochodzą te informacje.

Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu powiedział jedynie, że ładunek samolotu zawierał "elementy, które są w przypadku lotów cywilnych nielegalne".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Turcja odrzuca zarzuty Rosji i Syrii
Komentarze (2)
RM
Rafał Mołas
11 października 2012, 21:16
Super Turcja, nie dajcie się Sowietom! Jedyny kraj, który nie uznał rozbiorów Rzeczpospolitej, czuje swoją siłę, i tym razem słusznie. Po strąceniu tureckiego samolotu przez siły wojskowe Assada-mordercy cywili, Turcja prawidłowo działa jak NIEZALEŻNE państwo, broniące swojego terytoruim. Oczywiście BUL Komoruski czy Herr T. by nie mieli nic przeciwko lotom z bronią z Rosji nad Polską do Czeczeni, jeśli tylko byłoby po drodze.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
11 października 2012, 17:10
 Jest to kolejna turecka prowokacja, wygląda na to, że Turcja szuka pretekstu do wojny.

Skomentuj artykuł

Turcja odrzuca zarzuty Rosji i Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.