Turcja zablokuje akcesję Finlandii i Szwecji do NATO? Erdogan: kraje skandynawskie "gniazdem terroru"

Turcja zablokuje akcesję Finlandii i Szwecji do NATO? Erdogan: kraje skandynawskie "gniazdem terroru"
fot. PAP/EPA/IRANIAN PRESIDENTIAL OFFICE HANDOUT
PAP / pk

Prawie wszystkie kraje skandynawskie stały się "gniazdem terroru" - powiedział w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie z dziennikarzami podczas lotu powrotnego z Teheranu. O przyzwalanie na działalność "grup terrorystycznych" oskarżył także inne kraje NATO.

Erdogan podkreślił, że wśród krajów akceptujących działalność organizacji, uważanych przez Ankarę za terrorystyczne, widzi także Norwegię. Powtórzył również groźbę zablokowania akcesji Finlandii i Szwecji do NATO, jeśli te kraje nie dotrzymają związanych z walką z terroryzmem obietnic, danych wcześniej Turcji.

DEON.PL POLECA
Według Erdogana także niektórzy obecni członkowie NATO, jak Niemcy, Holandia, Francja, Włochy i Wielka Brytania, przyzwalają grupom, traktowanych przez Turcję jako terrorystyczne, na swobodną działalność.

Turecki prezydent już w poniedziałek ostrzegał, że jeżeli Szwecja i Finlandia nie zrealizują obietnic dotyczących walki z terroryzmem zapisanych w ich porozumieniu z Turcją, Ankara zablokuje ich akcesję do NATO.

W podpisanym pod koniec czerwca na szczycie NATO w Madrycie dokumencie Turcja zgodziła się poprzeć akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjskimi organizacjami uznawanymi za terrorystyczne. Erdogan podkreślił wówczas, że wśród zobowiązań krajów północnych znalazło się również wydanie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

Rozmawiając z dziennikarzami Erdogan nawiązał też do wtorkowej ustawy amerykańskiej Izby Reprezentantów, która stawia dodatkowe warunki w sprawie sprzedaży Turcji myśliwców F-16. W dokumencie zobowiązano m.in. administrację prezydenta Joe Bidena do przedstawienia gwarancji, że uzbrojenie to nie będzie używane do naruszania przestrzeni powietrznej Grecji.

Według Erdogana warunki postawione przez izbę niższa amerykańskiego Kongresu "nie są wiążące". Turecki prezydent podkreślił, że polega na zapewnieniach Bidena, który podczas szczytu NATO w Madrycie nie określił żadnych warunków sprzedaży F-16 do Turcji.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Turcja zablokuje akcesję Finlandii i Szwecji do NATO? Erdogan: kraje skandynawskie "gniazdem terroru"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.