Twitter kopalnią wiedzy dla socjologów

Twitter kopalnią wiedzy dla socjologów
Grupa socjologów postanowiła wykorzystać Twittera jako miernik nastrojów na świecie.
9 lat temu
Reuters / PAP / slo

Wbrew obiegowej opinii większość ludzi nie nienawidzi poranków - wynika z badania opublikowanego w czwartek w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science". Serwis Twitter okazuje się dla socjologów nieocenionym źródłem informacji o ludzkich zachowaniach.

Twitter to serwis w formie mikrobloga, który umożliwia porozumiewanie się za pomocą wiadomości nie dłuższych niż 140 znaków. Zdaniem socjologów z Cornell University, portal daje niespotykaną dotąd szansę na studiowanie ludzkich zachowań, a uzyskane wyniki są bardziej wiarygodne, bo bazują na zróżnicowanej i licznej grupie użytkowników.

W tym celu przeanalizowali 509 milionów wiadomości (tzw. tweetów) od 2,4 mln użytkowników z 84 krajów, opublikowanych między lutym 2008 roku a styczniem 2010 roku. Pod uwagę brane były osoby z nie mniej niż 25 i nie więcej niż 400 tweetami na koncie.

Z badania wynika na przykład, że to wcale nie poranki są najmniej lubianą porą dnia. Zdaniem badaczy, ludzie są wtedy w dobrym nastroju, jednak posępnieją w ciągu dnia, a lepszy humor powraca stopniowo i osiąga najwyższy poziom wieczorem, tuż przed pójściem spać. Wahania nastroju w ciągu dnia nie mają związku z przebywaniem w pracy, bo dało się je zaobserwować także w weekendy; ten sam wzorzec powtarzał się u badanych z Indii, Afryki, Australii czy Wielkiej Brytanii, Kanady i USA.

Poza tym bardziej zadowoleni z życia jesteśmy między grudniem a końcem czerwca, gdy na północnej półkuli Ziemi dzień się stopniowo wydłuża.

W podobnym doświadczeniu, którego wyniki również ukazały się w "Science", naukowcy z Uniwersytetu w Vermont. Przez ostatni rok (do września tego roku) ustalili, które wydarzenia budziły najbardziej pozytywne i najbardziej negatywne emocje.

I tak najsmutniejszym momentem była dla użytkowników Twittera śmierć Osamy bin Ladena, następnie marcowe trzęsienie ziemi w Japonii, zamieszki w Londynie, 10. rocznica zamachów 11 września oraz śmierć piosenkarki Amy Winehouse.

Radosny nastrój panował w okolicy świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, następnie w Walentynki, w amerykańskie Święto Dziękczynienia i na Wielkanoc. Ślub brytyjskiego następcy tronu, księcia Williama, i Kate Middleton również wywołał pozytywne emocje, porównywalne do tych z okazji Wielkanocy i Dnia Ojca. (PAP)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Twitter kopalnią wiedzy dla socjologów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.