"UE może liczyć na pomoc OBWE ws. uchodźców"

"UE może liczyć na pomoc OBWE ws. uchodźców"
(fot. Alexandre Rotenberg / Shutterstock.com)
PAP / pk

Liderzy UE muszą wspólnie szukać rozwiązania kryzysu uchodźczego, nawet jeśli jest to niepopularne politycznie, i przyznać, że wymaga to czasu. W dłuższej perspektywie UE może liczyć na pomoc OBWE w tej sprawie - powiedział PAP ambasador USA przy OBWE Daniel Baer.

Według Baera wielu europejskich przywódców mylnie - celowo lub też na skutek błędnej analizy - przedstawiało wyzwania związane z uchodźcami i migracją jako coś "epizodycznego i krótkoterminowego".

- Podstawową zmianą, jaka musi nastąpić w Europie, jest uznanie, że to jest rzeczywistość, z którą trzeba sobie poradzić i z której trzeba czerpać korzyści, a nie coś, co należy próbować powstrzymać - powiedział Baer w rozmowie z PAP w Warszawie.

- To wielkie wyzwanie, ale podstawowym ograniczeniem nie są środki (finansowe - PAP) czy know-how, lecz wola polityczna - oświadczył amerykański dyplomata.

Jego zdaniem konieczne jest też uznanie, że z tym kryzysem trzeba sobie poradzić wspólnie. - Nie da się go rozwiązać, jeśli jeden kraj będzie miał jedno podejście, a pozostałe wybiorą inne, niezgodne z nim - dodał.

Na obecnym etapie szukanie rozwiązań w sprawie kryzysu uchodźczego nie jest zadaniem OBWE, lecz obowiązkiem lepiej do tego przygotowanej Unii Europejskiej.

Jak dodał, OBWE może jednak pomóc Unii w dłuższej perspektywie. Organizacja ma do dyspozycji liczne polityczne i praktyczne narzędzia, by wspierać te rządy, które dzięki swej "mądrości, przywództwu i woli chcą skutecznie budować wielokulturowe i wieloetniczne społeczeństwa", a także są gotowe podjąć odpowiednie działania polityczne i wprowadzać rozwiązania prawne - powiedział Baer. Wśród tych narzędzi dyplomata wymienił m.in. pomoc prawną ekspertów i szkolenia dla policji.

Baer skrytykował ksenofobiczne nastroje panujące w niektórych krajach UE. - Gdy przywódcy polityczni w swoich publicznych wystąpieniach sieją ksenofobię i utrudniają ludziom we własnych społeczeństwach wykonywanie pracy, która jest niezbędna do zintegrowania nowych przybyszów i wykorzystywania ich talentów, umiejętności do wspólnego budowania przyszłości, nie oddają przysługi ani tym nowym przybyszom, ani własnym obywatelom - ocenił.

Wyraził też opinię, że gdyby jego kraj odwrócił się od imigrantów, to amerykańskie społeczeństwo nie byłoby tak nowatorskie jak obecnie. - Wielu Amerykanów, zwłaszcza z kręgów biznesowych, postrzega to (migrację - PAP) jako fundament naszego sukcesu - zauważył.

- Jest bardzo ważne, aby przywódcy każdego społeczeństwa, także mojego, poświęcili czas, by zastanowić się nad lekcjami wynikającymi z historii - powiedział. Dotyczy to zwłaszcza tych społeczeństw, które "dziś są jednolite z powodu przerażających rozdziałów w historii".

Według Baera politycy powinni pamiętać, że "każde pokolenie musi samo nadać kształt definicji tego, co jest amerykańskie, francuskie, niemieckie czy polskie". - Mamy szansę uformować to w sposób ludzki, z poszanowaniem podstawowych zasad lub też nie - powiedział.

Zintensyfikowanie działań na rzecz takiego humanitarnego rozwiązania kryzysu uchodźczego należy "nie do jednego przywódcy, lecz zbiorowo do przywódców różnych społeczeństw". - Muszą to robić nawet jeśli jest to niepopularne politycznie - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"UE może liczyć na pomoc OBWE ws. uchodźców"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.