UE oczekuje od Ukrainy namacalnych postępów

UE oczekuje od Ukrainy namacalnych postępów
(fot. openDemocracy / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
PAP / pz

Do maja UE oczekuje od Ukrainy "namacalnych postępów", jeśli chodzi o spełnienie wstępnych warunków do podpisania umowy stowarzyszeniowej w listopadzie - poinformowały w czwartek w Brukseli unijne źródła dyplomatyczne.

- To może być kluczowy i historyczny rok dla relacji UE i Ukrainy, bo mamy nadzieję podpisać umowę o stowarzyszeniu i wolnym handlu. Ale czasu nie jest zbyt wiele - powiedział dziennikarzom pragnący zachować anonimowość unijny dyplomata.

Według niego, aby umowa mogła zostać podpisana najpóźniej w listopadzie na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - co pozostaje celem Unii i Kijowa - w maju Komisja Europejska powinna rozpocząć związane z tym procedury i przygotować wniosek do Rady UE.

- Dlatego potrzebujemy jakiegoś konkretnego ruchu (ze strony Ukrainy) do maja. To bardzo ważny termin w naszym kalendarzu - dodał. Dyplomata nie sprecyzował, jakich konkretnych działań Unia oczekuje od Kijowa.

Umowa o stowarzyszeniu i wolnym handlu będzie jednym z głównych tematów poniedziałkowego szczytu UE-Ukraina w Brukseli. Porozumienie parafowano niemal rok temu, ale sprawa byłej premier Julii Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku, oraz postępowania wobec innych polityków opozycji spowodowały kryzys w relacjach UE i Ukrainy.

W grudniu zeszłego roku UE potwierdziła wolę podpisania umowy z Kijowem do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, ale pod warunkiem, że ukraińskie władze podejmą zdecydowane działania i poczynią widoczne postępy w trzech obszarach: zapewnią zgodność procesów wyborczych z międzynarodowymi standardami, zajmą się problemem wybiórczego stosowania prawa i przeprowadzą reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym.

- Spełnienie tych warunków jest wykonalne, jeśli tylko wystarczy woli politycznej. W tym roku Ukraina ma niepowtarzalną okazję, by zbliżyć się do Unii - powiedział dziennikarzom unijny dyplomata.

Podczas poniedziałkowego szczytu UE-Ukraina podpisane zostanie memorandum w sprawie udzielenia Ukrainie pomocy finansowej w wys. 610 mln euro na wsparcie reform wymaganych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a także memorandum o współpracy energetycznej. Tematem rozmów będą też m.in.: liberalizacja reżimu wizowego oraz przewodnictwo Ukrainy w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Ukrainę reprezentować będzie na szczycie prezydent Wiktor Janukowycz, Unię zaś - szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UE oczekuje od Ukrainy namacalnych postępów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.