Ukraina powołuje tzw. gabinet wojenny

Ukraina powołuje tzw. gabinet wojenny
(fot. EPA/SERGEY VAGANOV)
Jarosław Junko / PAP / slo

Ukraina wypełnia porozumienia pokojowe z Mińska, lecz jednocześnie wzmacnia swe możliwości obronne - oświadczył prezydent Petro Poroszenko podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w czwartek wieczorem Kijowie.

Szef państwa poinformował, że podpisał dekret o nasileniu środków bezpieczeństwa narodowego, który powołuje tzw. gabinet wojenny przy RBNiO, oraz zatwierdził plan budowy umocnień obronnych na linii konfliktu z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

- Prowadzimy dwa równoległe procesy: realizujemy mińskie memorandum i aktywnie i zdecydowanie wzmacniamy potencjał wojskowy naszych sił zbrojnych - powiedział.

DEON.PL POLECA

Poroszenko oznajmił, że Ukraina oczekuje, iż po wycofaniu z linii walk ciężkiego sprzętu wojskowego, co przewidują ustalenia z Mińska, bojownicy prorosyjscy uwolnią ukraińskich jeńców przetrzymywanych w tzw. republikach ludowych w Donbasie, Donieckiej i Ługańskiej.

- Nasze stanowisko popierają nasi partnerzy z USA i Unii Europejskiej. Nalegamy, by uwolnieni zostali także zakładnicy, którzy bezprawnie przetrzymywani są w Federacji Rosyjskiej. Chodzi o Sencowa, Sawczenko i innych obywateli Ukrainy - podkreślił.

Chodzi tu o zatrzymanego w maju ub. roku ukraińskiego reżysera i działacza Majdanu Ołeha Sencowa, oskarżonego przez władze rosyjskie o przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie. 38-letni Sencow, aresztowany przez rosyjskie służby bezpieczeństwa FSB w swym domu w Symferopolu, przebywa w moskiewskim więzieniu Lefortowo. Grozi mu do 20 lat więzienia.

33-letnia Nadija Sawczenko, ukraińska lotniczka wojskowa, oskarżana jest o o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem, w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Nie przyznaje się do winy i twierdzi - tak samo jak władze w Kijowie - że separatyści uprowadzili ją do Rosji.

Poroszenko przypomniał podczas posiedzenia RBNiO, że w środę Stany Zjednoczone poinformowały o przekazaniu Ukrainie nieśmiercionośnego sprzętu, w tym dronów, systemów łączności, radarów rozpoznania artyleryjskiego i pojazdów wojskowych, a ukraińscy żołnierze wznowili szkolenia, w które zaangażowani są "nasi partnerzy z kilku państw NATO".

- Ukraina wypełnia swoje zobowiązania. Wstrzymaliśmy ogień. Nie oznacza to jednak, że nie otwieramy ognia w odpowiedzi na działania przeciwnika. Ukraińskie oddziały mają odpowiednie rozkazy i mają czym się bronić - oświadczył.

Zgodnie z dekretem o wzmocnionych środkach bezpieczeństwa narodowego głównym zadaniem gabinetu wojennego jest koordynacja działań w sferze obronności i bezpieczeństwa państwa. Pracami gabinetu kieruje prezydent, a jego sekretarzem jest sekretarz RBNiO.

W skład tego ciała wchodzą ponadto: premier, szefowie resortów spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych oraz ministerstwa obrony, a także szefowie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Straży Granicznej, naczelnicy Sztabu Generalnego, Gwardii Narodowej, szef administracji prezydenckiej i przewodniczący parlamentu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukraina powołuje tzw. gabinet wojenny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.