Ukraina w ogniu rewolucji (RELACJA NA ŻYWO)

Ukraina w ogniu rewolucji (RELACJA NA ŻYWO)
(fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV )
PAP / mm / pz

Porozumienie zostało wczoraj podpisane, jednak nie rozwiązuje to wszystkich problemów. Część demonstrantów nie zgadza się z warunkami, jakie zaproponowali liderzy opozycji. 

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, ministrowie oraz większość deputowanych rządzącej dotychczas Partii Regionów opuścili Kijów i nie wiadomo, gdzie się teraz znajdują - oświadczył w sobotę w parlamencie deputowany partii Batkiwszczyna Ołeksandr Turczynow.

Ochrona wpuściła ludzi na terytorium Meżyhiria, prywatnej rezydencji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, która była dotychczas jednym z najlepiej strzeżonych obiektów w kraju - podała w sobotę rano stacja telewizyjna "5.Kanał".

[MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Relacja na żywo z Euromajdanu - ukraińska telewizja ESPRESO TV

DEON.PL POLECA

14:45

Władze charkowskiej kolonii karnej, gdzie przebywa była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, czekają na oficjalny dokument z Kijowa, na podstawie którego była premier wyjdzie na wolność - podała w sobotę agencja Interfax-Ukraina.

Źródło zbliżone do Tymoszenko powiedziało, że może to zająć 1-1,5 godziny.

14:25

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wycofuje się ze swych deklaracji ustąpienia z urzędu i domaga się gwarancji bezpieczeństwa - napisała na Facebooku deputowana ukraińskiej opozycji Ołeksandra Kużel.

Z jej wpisu wynika, że taka informacja została przekazana posłom, którzy znajdują się teraz w parlamencie.

14:20

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zadeklarował, że ustąpi z urzędu - poinformował w sobotę deputowany ukraińskiej opozycji Mykoła Katerynczuk.

Z jego wypowiedzi wynika, że Janukowycz miał złożyć taką obietnicę w rozmowie z jednym z przywódców opozycji Arsenijem Jaceniukiem.

"Prezydent powiedział, że podpisze podanie o dymisję. Teraz czekamy na pisemne potwierdzenie tego faktu" - oświadczył Katerynczuk.

13:50

Doradczyni prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza Hanna Herman zaprzeczyła pogłoskom, jakoby podał się on do dymisji. Wcześniej taką informację przekazał w parlamencie w Kijowie opozycyjny deputowany Wiaczesław Kyryłenko.

12:49

Parlament Ukrainy przyjął w sobotę rezolucję o natychmiastowym uwolnieniu z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Decyzję tę poparło w głosowaniu 322 deputowanych. Obecna w parlamencie córka opozycjonistki, Jewhenija, słysząc o tej decyzji, rozpłakała się.

Przed głosowaniem nowy przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow oświadczył, że życie znajdującej się pod strażą Tymoszenko jest zagrożone.

Po uchwaleniu rezolucji członkowie partii Tymoszenko Batkiwszczyna wzięli pod ochronę szpital kolejowy w Charkowie, gdzie znajduje się była premier - podała agencja Interfax-Ukraina.

12:15

Parlament Ukrainy wprowadził w życie w sobotę uchwaloną dzień wcześniej ustawę o powrocie do konstytucji w kształcie z 2004 roku. Ta ustawa zasadnicza ogranicza kompetencje prezydenta, a rozszerza - parlamentu.

Rada Najwyższa Ukrainy uznała, że ma do tego prawo, gdyż prezydent Wiktor Janukowycz nie wywiązał się ze swych zobowiązań i nie podpisał tego aktu jako szef państwa.

"W związku z tym, że prezydent nie podpisał ustawy o odnowieniu konstytucji w redakcji z 2004 roku, Rada Najwyższa ma prawo do wprowadzenia jej w życie" - oświadczył przed głosowaniem nowy przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow.

"Janukowycz był zobowiązany do podpisania tej ustawy jeszcze w piątek" - wyjaśnił jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk.

11:46

Deputowany opozycyjnej ukraińskiej partii Batkiwszczyna, były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, został wybrany w sobotę na nowego przewodniczącego Rady Najwyższej (parlamentu). Jego kandydaturę poparło w głosowaniu 288 posłów w 450-osobowej Izbie.

Turczynow był jednym z dwóch kandydatów na to stanowisko wraz z byłym szefem MSZ Petrem Poroszenką, jednak ten ostatni wycofał swą kandydaturę na rzecz swego konkurenta.

"Centrum władzy ukraińskiej znajduje się teraz, tutaj, w parlamencie" - oświadczył Turczynow po wyborze.

10:18

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przebywa na Ukrainie - powiedziało wyższe rangą źródło w siłach bezpieczeństwa cytowane przez Reutera. Źródło to nie potwierdziło, czy Janukowycz jest w Kijowie.

Wcześniej w sobotę deputowany opozycyjnej partii Batkiwszczyna Ołeksandr Turczynow powiedział w parlamencie, że Janukowycz i ministrowie, a także większość deputowanych rządzącej dotychczas Partii Regionów opuścili Kijów i nie wiadomo, gdzie się teraz znajdują.

Pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące tego, czy Janukowycz przybył do Charkowa na wschodzie Ukrainy.

10:09

Kilku dalszych deputowanych ukraińskiego parlamentu opuściło frakcję rządzącej Partii Regionów - podała w sobotę agencja Interfax-Ukraina. Według niej informacje o odejściu deputowanych z frakcji podaje wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Koszułyński.

Jak przypomina agencja, we frakcji Partii Regionów było 205 deputowanych. W piątek frakcję opuściło 28 deputowanych. Rano w sobotę prowadzący obrady odczytał deklaracje 14 deputowanych o odejściu z frakcji Partii Regionów.

9:49

Ochrona wpuściła ludzi na terytorium Meżyhiria, prywatnej rezydencji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, która była dotychczas jednym z najlepiej strzeżonych obiektów w kraju - podała w sobotę rano stacja telewizyjna "5.Kanał".

"Dziennikarzy bez przeszkód wpuszczono na terytorium rezydencji" - poinformowano.

Według stacji w Meżyhiria pozostała tylko zwykła ochrona, należąca do formacji będącej odpowiednikiem polskiego Biura Ochrony Rządu. Prywatnych ochroniarzy szefa państwa w rezydenci nie ma.

9:44

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz opuścił Kijów - powiedział w sobotę jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko. Według Kliczki jedynym rozwiązaniem są przedterminowe wybory prezydenckie.

Wcześniej partia Kliczki UDAR powiadomiła, że chce w parlamencie uzyskać poparcie dla uchwały wzywającej Janukowycza do ustąpienia.

9:31

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, ministrowie oraz większość deputowanych rządzącej dotychczas Partii Regionów opuścili Kijów i nie wiadomo, gdzie się teraz znajdują - oświadczył w sobotę w parlamencie deputowany partii Batkiwszczyna Ołeksandr Turczynow.

Poseł zaapelował do Rady Najwyższej o jak najszybsze powołanie p.o. premiera i p.o. ministra spraw wewnętrznych. Budynki rządowe w Kijowie oraz administracja prezydenta, ochraniane są przez ochotniczą samoobronę z miasteczka namiotowego na Majdanie Niepodległości.

Wcześniej pojawiały się informacje, że Janukowycz wyjechał do Charkowa. Interfax-Ukraina podał w sobotę, powołując się na swoje źródła, że prezydent tam przybył. Jurij Mirosznyczenko, przedstawiciel prezydenta w parlamencie oświadczył, że nie wie, gdzie znajduje się obecnie głowa państwa.

9:19

Szef parlamentu Ukrainy Wołodymyr Rybak podał się w sobotę do dymisji. Decyzję wyjaśnił chorobą. W sobotę rano w Kijowie rozpoczęło się posiedzenie Rady Najwyższej, której posłowie mogą przyjąć uchwałę wzywającą do ustąpienia prezydenta Wiktora Janukowycza.

 

13:59

Rada Społeczna Majdanu poparła w głosowaniu podpisanie porozumienia o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie - poinformował w piątek na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski.

"Rada Społeczna Majdanu poparła w głosowaniu podpisanie porozumienia o rozwiązaniu konfliktu przez 3 liderów opozycji UA (Ukrainy - PAP) z prez. Janukowyczem" - napisał Wojciechowski na mikroblogu.

W Kijowie przebywają szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji Radosław Sikorski oraz Frank-Walter Steinmeier, którzy w piątek spotkali się z działaczami Majdanu.

13:20

BBC o szczegółach porozumienia: rząd jedności w ciągu 10 dni

Projekt porozumienia między władzami Ukrainy a opozycją zakłada uchwalenie w ciągu 48 godzin ustawy o przywróceniu konstytucji z 2004 roku oraz utworzenie rządu jedności narodowej w ciągu 10 dni - informuje w piątek portal BBC News.

Ponadto prace nad nową reformą konstytucyjną, przewidującą równowagę władzy między prezydentem a parlamentem, rozpoczną się natychmiast i zostaną zakończone do września. Wybory prezydenckie mają odbyć się po przyjęciu nowej konstytucji, czyli nie później niż w grudniu 2014 roku. Według BBC, które powołuje się na ukraińską telewizję ICTV, projekt porozumienia zakłada też wszczęcie śledztwa w sprawie ostatnich aktów przemocy na Ukrainie. Władze mają nie wprowadzać stanu wyjątkowego, a opozycja ma nie używać siły.

13:05

Wysłannik Putina do Kijowa nie podpisał projektu porozumienia

Wysłannik prezydenta Rosji do Kijowa Władimir Łukin, skierowany do pośredniczenia w rozmowach ukraińskich władz z opozycją, w których uczestniczyli też przedstawiciele UE, odmówił podpisania końcowego dokumentu w sprawie uregulowania kryzysu na Ukrainie.

Poinformowało o tym agencję Interfax źródło zbliżone do rozmów.

12:27

Aktywiści Majdanu uwolnili przetrzymywanych żołnierzy MSW

Aktywiści Majdanu uwolnili w nocy z czwartku na piątek żołnierzy wojsk wewnętrznych, których pojmali w czwartek - poinformowały służby prasowe MSW Ukrainy. Według nich stan psychofizyczny uwolnionych jest zadowalający.

Podczas konfrontacji, do jakiej doszło w czwartek, aktywiści Majdanu wzięli do niewoli kilkudziesięciu żołnierzy wojsk wewnętrznych. Byli to głównie młodzi ludzie w wieku 19-20 lat odbywający służbę zasadniczą - pisze agencja Interfax-Ukraina.

W czwartek ukraińskie media informowały o przetrzymywaniu przez antyrządowych demonstrantów 67 milicjantów jako zakładników. Pisano, że niektórzy zostali pojmani, gdy spali w znajdującym się na placu Europejskim Ukraińskim Domu, który rano został odbity przez protestujących z rąk sił specjalnych milicji Berkut, a innych schwytano podczas starć w pobliżu Majdanu Niepodległości.
11:55
Janukowycz idzie na ustępstwa
Na Ukrainie odbędą się przedterminowe wybory prezydenckie. Nastapi powrót do konstytucji z 2004 roku, ograniczającej uprawnienia prezydenta. Zostanie rozpoczęty proces tworzenia rządu jedności narodowej.
11:09
W Charkowie przygotowania do zjazdu przeciwników Majdanu
Władze obwodu charkowskiego, na wschodzie Ukrainy, zwołują na sobotę zjazd deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów kraju. Zjazd przygotowuje tzw. Ukraiński Front, powołany w odpowiedzi na protesty antyrządowe w Kijowie.
O zjeździe poinformował w piątek na Twitterze szef charkowskiej administracji obwodowej (wojewódzkiej) Mychajło Dobkin. Żadne inne szczegóły nie są znane.
Ukraiński Front powstał 1 lutego podczas zjazdu podstawowych organizacji rządzącej Partii Regionów w Charkowie. Ogłoszono wówczas, że celem jego działalności jest "oczyszczenie ziemi ukraińskiej od okupantów", co odebrano jako zapowiedź walki z przeciwnikami władz, opowiadającymi się za zbliżeniem Ukrainy z Zachodem.
Front tworzą organizacje prorosyjskie z Charkowa i innych miast wschodniej i południowej Ukrainy.
10:50
Lwowscy milicjanci przyjechali do Kijowa bronić Euromajdanu
Lwowscy milicjanci przyjechali do Kijowa, aby bronić  Euromajdanu - informuje w piątek telewizja 5.Kanał.  Do stolicy Ukrainy przyjechali kilkoma mikrobusami; dokładnej liczby przybyłych nie podano.
Jeden z liderów ukraińskiej opozycji, były szef MSW Jurij Łucenko, powiedział, że "do Kijowa przyjechali milicjanci z kilku komend rejonowych (powiatowych) obwodu lwowskiego z osobistą bronią w celu pilnowania porządku na Majdanie".

10:30

Milicja odpowiedziała ogniem na strzały napastników

Milicja odpowiedziała w piątek ogniem na strzały napastników. Do strzelaniny doszło między Majdanem Niepodległości a budynkiem parlamentu - poinformowała milicja. Nie powiadomiono o ewentualnych poszkodowanych.

Wcześniej ukraińskie MSW informowało, że napastnicy, którzy chcą się przedostać do parlamentu, zaczęli strzelać na ulicy Instytutowej (Instytuckiej) w centrum Kijowa.

9:56

Jaceniuk: do parlamentu wprowadzono uzbrojonych żołnierzy MSW

Do parlamentu Ukrainy wprowadzono uzbrojonych w karabiny maszynowe żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW - oświadczył z trybuny Rady Najwyższej w Kijowie jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk.

"Przed chwilą usunęliśmy z parlamentu uzbrojonych w automaty żołnierzy MSW. Kto wydał polecenie, by ich tutaj wprowadzić? Domagamy się, by uzbrojeni ludzie nie mieli wstępu do parlamentu!" - powiedział Jaceniuk.

9:46

Ukraińskie MSW poinformowało w piątek, że na ulicy Instytutskiej w centrum Kijowa nieznani napastnicy zaczęli strzelać do żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW;  próbują przedrzeć się do siedziby parlamentu.

"Strzelają do wojsk wewnętrznych. Zbieramy dane o poszkodowanych" - powiedział rzecznik prasowy MSW Serhij Burłakow.

8:42

Ukraińska telewizja: będą wcześniejsze wybory prezydenta i reforma konstytucji

Porozumienie między władzami a opozycją w sprawie uregulowania konfliktu na Ukrainie przewiduje przedterminowe wybory prezydenckie, utworzenie rządu koalicyjnego i reformę konstytucyjną - poinformowała w piątek ukraińska telewizja.

Administracja prezydenta Ukrainy podała, że porozumienie zostanie zawarte w piątek w godzinach przedpołudniowych.

8:23

UE na razie nie potwierdza doniesień o porozumieniu na Ukrainie

Nie udało się uzyskać u przedstawicieli UE potwierdzenia informacji o osiągnięciu porozumienia w sprawie uregulowania kryzysu na Ukrainie - podała AFP.

Według kancelarii prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza porozumienie osiągnięto. Podpisanie bądź parafowanie dokumentu ma nastąpić w piątek około godz. 11 czasu polskiego - poinformowano na stronie internetowej ukraińskiego prezydenta.

7:46

Osiągnięto porozumienie z ministrami Unii Europejskiej w sprawie uregulowania kryzysu na Ukrainie - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Podpisanie dokumentu ma nastąpić około godz. 11 czasu polskiego.

Na razie nie podano więcej szczegółów.

STREAM NA ŻYWO Z EUROMAJDANU (INNA PERSPEKTYWA)

Módlmy się za naszych braci Ukrainców (wydarzenie na Facebooku)

 

Czwartek 20.02.

Z nową siłą wybuchły w czwartek rano walki między przeciwnikami władz Ukrainy a siłami MSW na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Po obu stronach są ofiary i ranni.

Protestujący rzucają w milicję kostką brukową i puszczają w ich stronę fajerwerki. Milicjanci odpowiadają granatami hukowymi. Na placu słychać strzały. Przeciwnicy władz noszą w stronę barykad i podpalają stare opony. Gęsty dym i ogień z płonących barykad chroni demonstrantów przed atakiem milicji.

21:37

Ukraiński parlament przyjął w czwartek wieczorem uchwałę zakazującą prowadzenia na terytorium państwa operacji terrorystycznej. Nakazał wstrzymanie ognia i powrót do koszar sił MSW.


Uchwałę poparło 236 deputowanych w 450-osobowej Izbie.
20:25

Żadne ustalenia w sprawie rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie na razie nie zapadły - oświadczył w czwartek wieczorem, po spotkaniu z szefami dyplomacji Polski, Francji i Niemiec, jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko.


"Jeśli będą jakieś rezultaty rozmów, to o nich poinformujemy. Na razie nie mamy żadnych rezultatów" - powiedział.

"Decyzje należą teraz do prezydenta Wiktora Janukowycza" - podkreślił polityk.

20:06

Ministrowie spraw zagranicznych trzech państw unijnych - Polski, Francji i Niemiec - przedłużają pobyt w Kijowie do piątku. "Przed nami noc ciężkich negocjacji" - napisał w czwartek na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski.

17:42

Według agencji AFP ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski - Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier i Radosław Sikorski - pozostaną w Kijowie do piątku, by prowadzić negocjacje. AFP powołuje się na niemieckie źródła.

17:38

Wśród czwartkowych ofiar śmiertelnych na Majdanie w Kijowie jest 22-letni dziennikarz, student geografii Ihor Kostenko - poinformował zatrudniający go ukraiński portal Sportanalytic.com.


Redakcja przekazała wyrazy ubolewania bliskim dziennikarza, podkreślając, że "bohatersko zginął za wolność i sprawiedliwość".

Doktor Ołeh Musij, koordynujący działania ekipy medycznej antyrządowych demonstrantów, poinformował, że w czwartkowych starciach z milicją zginęło co najmniej 70 uczestników protestów i że ostateczna liczba ofiar może się okazać większa.

16:47

Wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszulinski otworzył w czwartek po południu posiedzenie Rady Najwyższej. Natychmiast po otwarciu ogłosił godzinną przerwę, by na posiedzenie mogli dojechać wszyscy chętni - pisze agencja Interfax-Ukraina.


Według najnowszych danych w parlamencie jest kworum - 227 deputowanych.

Wiceprzewodniczący chciał z otwarciem posiedzenia poczekać na deputowanych nieobecnych, lecz pragnących wziąć w nim udział, lecz lider opozycyjnej partii Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk nastawał na otwarcie posiedzenie. Toteż Koszulinski otworzył je i natychmiast ogłosił przerwę.


Tymczasem wiceszef frakcji rządzącej Partii Regionów Ołeh Cariow powiedział, że jego partia nie weźmie udziału w czwartkowym posiedzeniu i głosowaniu. Oświadczył, że być może w głosowaniu wezmą udział deputowani, którzy wyszli z frakcji Partii Regionów.

Do przegłosowania wszelkich decyzji niezbędna jest większość 226 posłów w liczącym 450 członków parlamencie.

16:06

Antyrządowi demonstranci w Kijowie przetrzymują 67 milicjantów jako zakładników - poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych, potwierdzając wcześniejsze doniesienia lokalnych mediów.

Resort poinformował w czwartek, że milicji wydano broń z ostrą amunicją. "W celu uwolnienia zakładników milicja ma prawo użyć swojej broni" - napisało MSW w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej. Dodało, że trzej milicjanci zostali uznani za zaginionych.

Niektórzy zostali pojmani, gdy spali w znajdującym się na placu Europejskim Ukraińskim Domu, który rano został odbity przez protestujących z rąk sił specjalnych milicji Berkut, a innych schwytano podczas starć obok Pałacu Październikowego w pobliżu Majdanu Niepodległości.

Wielu z pojmanych mężczyzn jest w wieku 18-19 lat i było uzbrojonych tylko w gumowe pałki. Wśród przetrzymywanych są też jednak starsi funkcjonariusze. Według portalu wielu od 24 godzin nic nie jadło. Niektórzy mają niewielkie obrażenia; zajmują się nimi lekarze.

Los pojmanych mężczyzn "jest niepewny i zależy od wyniku negocjacji między demonstrantami z Euromajdanu a rządem" - dodaje gazeta.

15:29

Z Kijowa nadchodzą różne informacje o liczbie zabitych podczas czwartkowych starć antyrządowych demonstrantów z milicją. Liczby wahają się od siedmiu do ponad 60 ofiar śmiertelnych.

Ukraińskie ministerstwo zdrowia informuje o siedmiu ofiarach śmiertelnych czwartkowych starć w Kijowie. Według resortu od wtorku, kiedy zaczęła się nowa fala zamieszek, śmierć w stolicy Ukrainy poniosło 35 osób.

Z kolei szef służby medycznej Sztabu Sprzeciwu Narodowego, deputowany opozycyjnej partii "Swoboda" Swiatosław Chanienko poinformował, że według wstępnych danych podczas zamieszek w Kijowie w czwartek zginęło ponad 60 protestujących.

Według agencji Reutera we wtorek śmierć poniosło 21 demonstrantów. Fotograf pracujący dla tej agencji widział 21 ciał cywilów na Majdanie Niepodległości. Reuters pisze, że od wtorku zginęło ponad 50 osób.

Z kolei francuska agencja AFP podaje, że w czwartek w Kijowie zabitych zostało 25 demonstrantów. Dziennikarze tej agencji policzyli ciała znajdujące się w tymczasowych kostnicach, np. w hotelu "Ukraina". AFP pisze o ponad 50 ofiarach śmiertelnych w trakcie trzech dni starć w ukraińskiej stolicy.

O co najmniej 50 zabitych w tym tygodniu w Kijowie informuje też amerykańska agencja Associated Press. Według tego źródła w czwartek zginęły co najmniej 22 osoby. Reporter AP widział 21 ciał. Ponadto rzecznik MSW poinformował agencję o śmierci jednego milicjanta.

Tygodnik "Kyiv Post" na swej stronie internetowej informuje, że według jej dziennikarzy w czwartek zginęło co najmniej 42 protestujących.

14:55

Ukraińskiej milicji wydano broń z ostrą amunicją. Będzie ona stosowana zgodnie z ustawą o milicji - poinformował w czwartek p.o. szefa ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko.

"W ramach działań centrum antyterrorystycznego podpisujemy odpowiednie rozkazy - milicji wydano broń z ostrą amunicją, będzie ona stosowana zgodnie z ustawą 'O Milicji'" - czytamy w oświadczeniu Zacharczenki, skierowanym do mieszkańców Ukrainy.

13:30

Mieszkańcy Kijowa masowo opuszczają prawobrzeżną część ukraińskiej stolicy, gdzie znajduje się Majdan Niepodległości, i przejeżdżają na lewy brzeg Dniepru - podała w czwartek agencja Interfax-Ukraina.
Ruch na ulicach prowadzących na mosty jest bardzo utrudniony. Wciąż nie działa metro, które łączy obie części Kijowa. Transport naziemny jeździ bardzo rzadko.
Pustoszeją dzielnice, gdzie od rana dochodzi do starć między antyrządowymi demonstrantami a siłami MSW Ukrainy. Wiele firm pozwoliło swoim pracownikom wcześniej pójść do domu.
Trzech milicjantów poniosło śmierć, a ponad 50 zostało przewiezionych do szpitali w czwartek w następstwie zamieszek w centrum Kijowa - podało ukraińskie MSW. Trzydziestu funkcjonariuszy odniosło rany postrzałowe.
Łącznie od wtorku, gdy wybuchły ostatnie zajścia, z pomocy medycznej skorzystało ponad 500 milicjantów.

13:12

Szef kijowskiej administracji państwowej Wołodymyr Makiejenko opuścił rządzącą prezydencką Partię Regionów w obliczu czwartkowych krwawych zajść w Kijowie, gdzie trwają starcia między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa.
"Jestem gotów zrobić wszystko, aby powstrzymać bratobójczą walkę i masakrę w sercu Ukrainy, na Majdanie Niepodległości. Życie ludzkie musi stanowić najwyższą wartość w naszym kraju i nic nie może podważać tej zasady" - oświadczył Makiejenko.
Wcześniej w czwartek zwrócił się z apelem do mieszkańców Kijowa, by nie przyjeżdżali do centrum miasta, a nawet nie wychodzili z domów. 
Wadze Ukrainy zerwały osiągnięty w środę z przedstawicielami opozycji rozejm - poinformował w czwartek jeden z liderów opozycji Witalij Kliczko. W Kijowie od rana trwają zamieszki, zginęło w nich co najmniej kilkunastu ludzi. Agencja AFP informuje nawet o 25 ofiarach śmiertelnych.

13:02

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski - Laurenta Fabiusa, Franka-Waltera Steinmeiera i Radosława Sikorskiego - z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem w Kijowie trwa już około trzech godzin. Na godz. 14 zaplanowano w Brukseli spotkanie szefów dyplomacji państw UE poświęcone sytuacji na Ukrainie.

12:07

Część sportowców z Ukrainy postanowiła opuścić Soczi, gdzie trwają zimowe igrzyska i wrócić do ojczyzny - poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

11:56

Władze miejskie Kijowa i milicja zaapelowały w czwartek do mieszkańców ukraińskiej stolicy, by nie przyjeżdżali do centrum miasta, a najlepiej w ogóle nie wychodzili z domów.

"Najlepiej obecnie ograniczyć poruszanie się własnymi środkami lokomocji, albo w ogóle nie wychodzić z domu. Takie środki ostrożności mają związek z tym, że na ulicach Kijowa znajdują się uzbrojeni i agresywni ludzie" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej MSW Ukrainy.

Również szef kijowskiej administracji państwowej Wołodymyr Makiejenko zwrócił się z podobnym apelem do mieszkańców Kijowa. W ukraińskiej stolicy od wtorku nie kursuje metro, a transport naziemny jest mocno przeciążony. Władze zapowiedziały, że metro wznowi pracę w czwartek.

11:40

W centrum Kijowa zabitych zostało w czwartek 25 protestujących - poinformowali dziennikarze agencji AFP.

Dziennikarz tej agencji widział osiem ciał leżących przed Pocztą Główną na Majdanie Niepodległości. Dziesięć kolejnych ciał znajdowało się w pobliżu tego miejsca, przed hotelem "Kozacki". Inny dziennikarz AFP widział siedem ciał w hallu hotelu "Ukraina", po drugiej stronie Majdanu.

10:39

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin poinformował, że odłożył zaplanowaną na czwartek wizytę w Kijowie ze względu na sytuację na Ukrainie - podała agencja Interfax. Rogozin dodał, że zostało to uzgodnione z władzami ukraińskimi.

"O godzinie 15 (godz. 12 czasu polskiego) planowaliśmy dziś lecieć do Kijowa, żeby przeprowadzić posiedzenie grupy przemysłowej wysokiego szczebla, ale z uwagi na sytuację w stolicy Ukrainy i po uzgodnieniu ze stroną ukraińską zdecydowaliśmy się odłożyć o kilka dni ten wyjazd" - powiedział Rogozin na posiedzeniu rosyjskiego rządu.

10:23

Doradca prezydenta Ukrainy poinformował w czwartek, że trwa spotkanie Wiktora Janukowycza z ministrami spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski. Informację tę potwierdziło francuskie ministerstwo spraw zagranicznych - podaje agencja AFP.

10:03

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec w Kijowie, zapalnowane na czwartkowy ranek, przeniesiono w inne miejsce - poinformował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski na Twitterze.

"Czarny, dym, wybuchy i strzały wokół pałacu prezydenckiego. Spotkanie przeniesione w inne miejsce. Panika wśród władz Ukrainy" - napisał Sikorski na Twitterze.

Agencja AFP poinformowała w tym samym czasie o odwołaniu spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec z "powodów bezpieczeństwa". AFP powołała się na przedstawiciela władz, nie precyzując o kogo dokładnie chodzi.

10:00

Jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko powiedział w czwartek, że władze złamały zawarty dzień wcześniej rozejm między antyrządowymi demonstrantami i siłami MSW.

"Był ogłoszony rozejm. Naruszył go Berkut (siły specjalne milicji), który próbował podpalić budynek konserwatorium (na Majdanie). Po tym rozejm się skończył" - zacytowała przywódcę partii UDAR jego rzeczniczka Oksana Zinowiewa.

Kliczko dodał, że demonstranci "pokojowo spędzili noc, ale ich oszukano".

9:46

Fotoreporter agencji Reutera widział 10 ciał leżących na Majdanie. Są to ciała cywilów, były przykryte kocami.

9:26

Trwa ewakuacja siedziby Rady Ministrów Ukrainy - poinformowała w czwartek rano agencja Interfax-Ukraina, powołując się na anonimowe źródło rządowe.

"Wszystkich pracowników poproszono o opuszczenie budynku" - powiedziało źródło. Wcześniej w czwartek ewakuowano gmach ukraińskiego parlamentu.

9:17

Milicyjne siły specjalne Berkut w panice opuszczają w czwartek rano centrum Kijowa; jego funkcjonariusze krzyczą, że antyrządowi demonstranci mają broń na ostrą amunicję - poinformowała prywatna agencja prasowa UNIAN.

Siły ukraińskiego MSW wcześniej wycofały się z Majdanu Niepodległości, gdzie znajduje się centrum protestów antyrządowych. Manifestanci zajęli opanowany jeszcze we wtorek przez Berkut Ukraiński Dom na Placu Europejskim.

Media przypuszczają, że decyzja o wycofaniu oddziałów Berkut i żołnierzy wojsk MSW zapadła po informacji, iż z dachu konserwatorium na Majdanie Niepodległości do milicji strzela snajper.

8:56

Demonstranci w Kijowie wyparli w czwartek rano z części Majdanu Niepodległości siły ukraińskiego MSW, które wcześniej zajmowały duży fragment tego głównego placu w centrum Kijowa.

Według agencji Interfax-Ukraina na miejscu jest wielu rannych. Są to głównie uczestnicy protestów. "Protestujący masowo biorą do niewoli żołnierzy wojsk MSW" - poinformowano.

08:45

W parlamencie Ukrainy ogłoszono w czwartek rano ewakuację - poinformował dziennikarzy niezależny deputowany Wołodymyr Łytwyn, opuszczając gmach Rady Najwyższej w Kijowie. Przyczyny ewakuacji nie są znane.

Parlament miał rozpocząć w godzinach porannych posiedzenie, jednak tuż przed wiadomością o ewakuacji zostało ono odwołane. Teren wokół Rady Najwyższej znajduje się pod kontrolą sił MSW. Przeciwnicy rządu zostali stamtąd wyparci jeszcze we wtorek.

08:31

Snajper otworzył ogień do funkcjonariuszy MSW w Kijowie, 23 milicjantów zostało rannych - poinformował w czwartek rano resort spraw wewnętrznych Ukrainy. Snajper prawdopodobnie znajduje się na dachu konserwatorium na Majdanie Niepodległości.

Rannym milicjantom udzielana jest pomoc medyczna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina w ogniu rewolucji (RELACJA NA ŻYWO)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.