Ukraina wycofuje ciężkie uzbrojenie z Donbasu

Ukraina wycofuje ciężkie uzbrojenie z Donbasu
(fot. EPA/ANASTASIA VLASOVA)
PAP / psd

Strona ukraińska rozpoczyna w czwartek pierwszy etap wycofywania ciężkiego uzbrojenia z linii walk w Donbasie - poinformował Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych. Dodano, że grafik może zostać skorygowany w przypadku prób ataków ze strony separatystów.

"Wypełniając porozumienia osiągnięte w Mińsku 12 lutego, Ukraina rozpoczyna dziś wycofywanie dział o kalibrze 100 mm z linii walk. Ten pierwszy krok do wycofania ciężkiego uzbrojenia będzie monitorowany i weryfikowany przez OBWE" - głosi oświadczenie Sztabu Generalnego, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

Przy tym strona ukraińska domaga się całkowitego przerwania ognia i pilnego wypełnienia umów mińskich przez wszystkich, którzy je podpisali. "W przypadku prób ofensywy, grafik wycofywania ciężkiego sprzętu zostanie skorygowany. Wojska ukraińskie pozostają w pełnej gotowości do obrony kraju" - podkreślono w Sztabie Generalnym.

Rozejm na wschodniej Ukrainie formalnie obowiązuje od nocy z 14 na 15 lutego; został uzgodniony w zawartym w Mińsku 12 lutego nowym porozumieniu pokojowym. Przewiduje ono m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej; obie strony konfliktu miały opuścić tę strefę w ciągu 14 dni od wstrzymania walk.

DEON.PL POLECA

Obie strony zobowiązały się do wycofania całego ciężkiego uzbrojenia na równe odległości w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa szerokości minimum 50 km w przypadku systemów artyleryjskich kalibru 100 mm i większego, strefy bezpieczeństwa szerokości 70 km dla wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (WWR) i szerokości 140 km dla WWR "Tornado-S", "Uragan", "Smiercz" i systemów rakietowych "Toczka" ("Toczka U").

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukraina wycofuje ciężkie uzbrojenie z Donbasu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.