Umowa o małym ruchu granicznym z Rosją

Umowa o małym ruchu granicznym z Rosją
Szefowie dyplomacji Polski i Rosji - Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / psd

Szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Rosji opowiedzieli się w sobotę w Kaliningradzie za jak najszybszym podpisaniem umowy o małym ruchu granicznym pomiędzy obwodem kaliningradzkim oraz Polską.

"Dzisiaj publicznie proszę Komisję Europejską o to - o co ją proszę kanałami dyplomatycznymi - aby jak najszybciej uchwaliła zmienione rozporządzenie, które po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski umożliwi nam podpisanie gotowej już umowy o małym ruch granicznym" - powiedział na konferencji prasowej polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Jak mówił, taka umowa może przynieść praktyczne korzyści dla całego obwodu kaliningradzkiego oraz dla mieszkańców Trójmiasta, Warmii i Mazur.

Niemiecki szef dyplomacji Guido Westerwelle zapewnił, że Niemcy będą intensywnie popierały ten projekt, gdyż - jak przekonywał - chodzi o poprawę życia ludzi, zgodnie z europejskim duchem wymiany.

Według niego, przy dobrej woli, umowa powinna zostać podpisana "możliwie szybko". "Z naszego punktu widzenia jest to dobry projekt, jest to coś, co mieści się w duchu europejskim" - dodał.

DEON.PL POLECA

 

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podkreślił, że jedyną przeszkodą na drodze jak najszybszego podpisania umowy jest "biurokratyczne podejście, które ignoruje (...) interesy dwóch krajów, których to dotyczy, czyli Polski i Rosji". Wyraził nadzieję, że zdrowy rozsądek, weźmie górę i sprawa zostanie rozwiązana w ciągu najbliższych miesięcy.

Polska i Rosja zabiega o objęcie ruchem bezwizowym całego obwodu kaliningradzkiego i porównywalnego terenu po polskiej stronie. Obecne regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego w pasie 30, a maksymalnie 50 km po obu stronach granicy.

Obwód kaliningradzki graniczy z Litwą i Polską. Największa rozciągłość obwodu z północy na południe to 108 km, a ze wschodu na zachód - 205 km.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Umowa o małym ruchu granicznym z Rosją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.