Umowa o małym ruchu granicznym z Rosją

Szefowie dyplomacji Polski i Rosji - Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / psd

Szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Rosji opowiedzieli się w sobotę w Kaliningradzie za jak najszybszym podpisaniem umowy o małym ruchu granicznym pomiędzy obwodem kaliningradzkim oraz Polską.

"Dzisiaj publicznie proszę Komisję Europejską o to - o co ją proszę kanałami dyplomatycznymi - aby jak najszybciej uchwaliła zmienione rozporządzenie, które po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski umożliwi nam podpisanie gotowej już umowy o małym ruch granicznym" - powiedział na konferencji prasowej polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Jak mówił, taka umowa może przynieść praktyczne korzyści dla całego obwodu kaliningradzkiego oraz dla mieszkańców Trójmiasta, Warmii i Mazur.

Niemiecki szef dyplomacji Guido Westerwelle zapewnił, że Niemcy będą intensywnie popierały ten projekt, gdyż - jak przekonywał - chodzi o poprawę życia ludzi, zgodnie z europejskim duchem wymiany.

Według niego, przy dobrej woli, umowa powinna zostać podpisana "możliwie szybko". "Z naszego punktu widzenia jest to dobry projekt, jest to coś, co mieści się w duchu europejskim" - dodał.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podkreślił, że jedyną przeszkodą na drodze jak najszybszego podpisania umowy jest "biurokratyczne podejście, które ignoruje (...) interesy dwóch krajów, których to dotyczy, czyli Polski i Rosji". Wyraził nadzieję, że zdrowy rozsądek, weźmie górę i sprawa zostanie rozwiązana w ciągu najbliższych miesięcy.

Polska i Rosja zabiega o objęcie ruchem bezwizowym całego obwodu kaliningradzkiego i porównywalnego terenu po polskiej stronie. Obecne regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego w pasie 30, a maksymalnie 50 km po obu stronach granicy.

Obwód kaliningradzki graniczy z Litwą i Polską. Największa rozciągłość obwodu z północy na południe to 108 km, a ze wschodu na zachód - 205 km.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Umowa o małym ruchu granicznym z Rosją
Komentarze (2)
KT
Ktoś tam
21 maja 2011, 13:30
Biorąc pod uwagę stosunek siły rosyjskiego wywiadu do europejskiego to jednak oni zrobią lepszy interes na szpiegostwie niż Polacy i Europejczycy. Chyba, że tam będą stacjonować Amerykanie. Zresztą jak Rosjanie o coś zabiegają to jednak leży to w ich interesie a nie Polski. Może warto by podpisać jakby Rosjanie wsparli Polskę w Waszyngtonie  w sparwie zniesienia wiz dla Polaków i wymianie naukowo-technologicznej z Polski i USA. Wtedy by się opłaciło.
M
mocniejszy
21 maja 2011, 13:13
Dlaczego media milczą o wczorajszo-dzisiejszych trzęsieniach ziemi w Zachodniej Polsce blisko granicy z Niemcami? Czy to wina długich łap lobby atomowego, które wolałoby zatajać zagrożenia sejsmiczne dla elektrowni nuklearnych w Polsce? <a href="http://mocniejszy.wordpress.com/2011/05/21/tajne-trzesienia-ziemi-w-europie-i-okolicach">http://mocniejszy.wordpress.com/2011/05/21/tajne-trzesienia-ziemi-w-europie-i-okolicach</a>