USA: Manifestacja na rzecz zdrowego rozsądku

USA: Manifestacja na rzecz zdrowego rozsądku
Manifestacja na rzecz zdrowego rozsądku (fot. PAP/ EPA/JIM LO SCALZO)
PAP / ad

Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w zorganizowanej w sobotę w Waszyngtonie demonstracji pod hasłem "Zlot na rzecz powrotu zdrowego rozsądku", na którą przyjechali zwolennicy Demokratów z całej Ameryki.

Na trzy dni przed wyborami uzupełniającymi do Kongresu i wyborami do Senatu, na Mallu - rozległym skwerze przed budynkiem Kapitolu w Waszyngtonie, zwolennicy Demokratów i umiarkowanych opcji politycznych zebrali się na wezwanie dwóch satyryków i komentatorów politycznych - Jona Stewarta i Stevena Colberta.

Utrzymane w pogodnej atmosferze spotkanie, na którym obnoszono się z transparentami z napisem "Bądźcie uprzejmi" było wyrazem poparcia dla prezydenta Baracka Obamy, a zarazem reakcją na zlot amerykańskiej ultra-prawicy, zorganizowany w tym samym miejscu w sierpniu przez prezentera przyjaznej prawicy sieci telewizyjnej Fox News, Glenna Becka.

Organizatorzy manifestacji nazwali ją "Woodstockiem XXI wieku", na którym "nagość i narkotyki" zastąpiono "pełną szacunku niezgodą."

Jon Stewart, znany satyryk i komentator polityczny, który prowadzi program stylizowany na wiadomości telewizyjne na kanale Comedy Central, został we wtorek uznany w sondażu przeprowadzonym przez przegląd internetowy AskMen za najbardziej wpływowego Amerykanina. Zdystansował w tym rankingu, między innymi, prezydenta USA Baracka Obamę, Billa Gatesa i założyciela portalu społecznościowego Facebook Marka Zuckerberga.

Zwolennicy Demokratów mobilizują się w całych Stanach Zjednoczonych przed wyborami, w których na fali niezadowolenia ze stanu gospodarki faworyzowani są Republikanie. Demonstracje podobne do waszyngtońskiego "Zlotu na rzecz zdrowego rozsądku" mają się odbyć w wielu miastach USA. To co organizatorzy nazwali "pełną szacunku niezgodą" demonstrujących wymierzone jest przede wszystkim w ruch zwany Partią Herbacianą (Tea Party), czyli ultraprawicę, której prominentną aktywistką jest była kandydatka na republikańskiego wiceprezydenta USA Sarah Palin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: Manifestacja na rzecz zdrowego rozsądku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.