USA przekażą Ukrainie 10 mln dolarów na rozwój morskiej floty wojennej

USA przekażą Ukrainie 10 mln dolarów na rozwój morskiej floty wojennej
(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
8 miesięcy temu
PAP / pk

Amerykański Departament Stanu oświadczył, że przekaże Ukrainie 10 mln dolarów jako wsparcie dla rozwoju morskiej floty wojennej tego kraju. "Robimy to solidarnie z Litwą i Wielką Brytanią" - zakomunikował Departament Stanu.

"W odpowiedzi na niebezpieczną eskalację Rosji i nieuzasadniony 25 listopada atak na trzy ukraińskie okręty morskie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, Departament Stanu, po zatwierdzeniu przez Kongres, przekaże dodatkowe 10 milionów dolarów na wzmocnienie morskich zdolności Ukrainy" - stwierdził w komunikacie prasowym rzecznik Departamentu Stanu Robert Palladino.

W oświadczeniu podkreślono, że "Stany Zjednoczone wzywają Rosję do natychmiastowego zwrotu Ukrainie zajętych statków i uwolnienia ukraińskich marynarzy. Cieśnina Kerczeńska i Morze Azowskie powinny być otwarte dla statków płynących do i z ukraińskich portów. Wzywamy także do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, której uznane na arenie międzynarodowej granice obejmują jej wody terytorialne".

25 listopada Rosja ostrzelała trzy okręty Ukrainy, które próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg - aresztowano.

Według Kijowa Rosjanie starają się przejąć kontrolę nad Morzem Azowskim i zablokować pracę ukraińskich portów w Mariupolu i Berdiańsku. Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytorium obu państw, które mają na nim swobodę żeglugi.

Po incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej Ukraina wprowadziła 30-dniowy stan wojenny. Obowiązuje on na obszarach przy granicy z Rosją, Naddniestrzem w Mołdawii, gdzie stacjonują rosyjskie wojska oraz w obwodach nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA przekażą Ukrainie 10 mln dolarów na rozwój morskiej floty wojennej
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

USA przekażą Ukrainie 10 mln dolarów na rozwój morskiej floty wojennej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.