USA: Szef Izby Reprezentantów ustąpi ze stanowiska

USA: Szef Izby Reprezentantów ustąpi ze stanowiska
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Przewodniczący Izby Reprezentantów USA, Republikanin John Boehner zapowiedział w piątek, że 30 października ustąpi ze stanowiska. Za najbardziej prawdopodobnego następcę uważany jest lider republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy.

Decyzja Boehnera o rezygnacji jest zaskoczeniem. Zaledwie dzień wcześniej szef Izby przyjmował w Kongresie papieża Franciszka i stojąc u jego boku pozdrawiał tłumy zgromadzone pod Kapitolem.

Boehner był przewodniczącym Izby Reprezentantów przez blisko pięć lat. Jednak musiał zmierzyć się z ciągłymi naciskami ze strony konserwatystów w swej partii, którzy uważali, że jest zbyt kompromisowy wobec prezydenta Baracka Obamy i zbyt skłonny do polegania na głosach Demokratów w celu przyjęcia przez Kongres najważniejszych ustaw.

Jeden ze współpracowników Boehnera, prosząc o niepodawanie nazwiska, powiedział, że szef Izby ustąpił dla dobra ugrupowania oraz instytucji. Sam Boehner po spotkaniu Republikanów, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami po ogłoszeniu jego decyzji, nie udzielił komentarza mediom.

65-letni Boehner został wybrany do Kongresu w 1991 roku; przewodniczącym Izby został w styczniu 2011 roku. Reprezentuje okręg w stanie Ohio.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: Szef Izby Reprezentantów ustąpi ze stanowiska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.