USA: Trump desygnuje Williama Barra na nowego ministra sprawiedliwości

USA: Trump desygnuje Williama Barra na nowego ministra sprawiedliwości
(fot. PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS / POOL)
PAP/ ed

Prezydent Donald Trump poinformował w piątek, że na nowego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego USA desygnuje Williama Barra, który pełnił tę samą funkcję w administracji prezydenta George'a H.W. Busha.

Barr był szefem resortu sprawiedliwości w latach 1991-93; był wtedy również przełożonym obecnego prokuratora specjalnego Roberta Muellera, który kierował departamentem ds. przestępczości.

Demokraci myślą, że Trump chce pozbyć się Sessionsa

Mueller nadzoruje śledztwo w sprawie ingerencji Rosjan w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku. 7 listopada, nazajutrz po wyborach środka kadencji, Trump zmusił do odejścia poprzedniego prokuratora generalnego, Jeffa Sessionsa, a na pełniącego jego obowiązki wyznaczył Matthew Whitakera.

Demokraci uznali, że Trump pozbył się Sessionsa, by zablokować dochodzenie w sprawie Russiagate. Kandydaturę Barra musi zaaprobować Senat. AP zwraca uwagę, że choć po pracy dla administracji Busha seniora Barr podjął prywatną praktykę, to jednak parokrotnie zajmował publicznie stanowisko wobec różnych posunięć Trumpa i poparł jego decyzję o zwolnieniu szefa FBI Jamesa Comeya.

Zespół Muellera bada, czy ta dymisja nie była próbą blokowania wymiaru sprawiedliwości, ponieważ Comey został zwolniony w okresie, gdy nadzorował śledztwo FBI w sprawie Russiagate.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: Trump desygnuje Williama Barra na nowego ministra sprawiedliwości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.