"To krok milowy w tej dziedzinie medycyny". Takiego porodu jeszcze nie było

"To krok milowy w tej dziedzinie medycyny". Takiego porodu jeszcze nie było
(fot. shutterstock.com)
mamadu.pl / jp

To przełom w historii medycyny - dzięki przeszczepowi macicy narodziła się zdrowa dziewczynka.

To nie pierwsza transplantacja macicy, ale pierwsza którą udało się zakończyć rozwiązaną ciążą. Na świecie przeprowadzono 39 takich operacji, ale od żyjących dawczyń. Dzięki temu na świecie pojawiło się 11 dzieci, pierwsze z nich urodziło się w Szwecji w 2013 roku.

Matka dziecka 

Matka dziecka ma 32 lata i cierpi na zespół Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera. Polega ono na niewykształceniu pochwy i macicy, braku miesiączki i bezpłodności. Kobiety z tym schorzeniem nie mogą uprawiać seksu dopochwowo, nie mają miesiączki i nie mogą zajść w ciążę.

>> Czy można dziękować Bogu za niepłodność? Poruszające świadectwo ojca

Macica została przeszczepiona od 45-latki, która zmarła po wylewie. Operacja trwała dziesięć godzin, przeprowadzili ją lekarze z Sao Paulo w Brazylii w 2016 r. Miesiączka pojawiła się u pacjentki już sześć tygodni po operacji. Przed przeszczepem pacjentkę poddano procedurze in vitro, po siedmiu miesiącach od operacji wszczepiono kobiecie pojedynczy zarodek. Dziesięć dni później potwierdzono ciążę.

15 grudnia 2017 roku na świecie pojawiła się zdrowa dziewczynka, ważyła 2,5 gramów. Matka i dziecko wyszły ze szpitala po trzech dniach. Informacja o udanym przeszczepie pojawiła się dopiero 7 miesięcy po wydarzeniu, wówczas dziewczynka ważyła juz 7 kg i była karmiona piersią.

Dotychczasowe transplantacje

Do tej pory takie przeszczepy przeprowadzano od osób spokrewnionych. Nieraz kobietom przeszczepiano macice od ich matek. Jeden z lekarzy ze szpitala w Sao Paulo nazwał ten przypadek "krokiem milowym w tej dziedzinie medycyny". Dzięki temu kobiety zmagające się z niepłodnością mają większą szansę na dawczynie.

>> "Pani doktor powiedziała, że to cud!" [ŚWIADECTWO]

Obecnie niepłodność dotyka od 10 do 15 procent par na świecie. Mniej więcej jedna na 500 kobiet ma problemy z macicą spowodowane na przykład wadami rozwojowymi, usunięciem macicy i infekcjami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński
14,00 zł
19,99 zł

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

"To krok milowy w tej dziedzinie medycyny". Takiego porodu jeszcze nie było
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.