Poród odbierało ośmiu lekarzy. Szansa na taką ciążę to 1 do 7225

Poród odbierało ośmiu lekarzy. Szansa na taką ciążę to 1 do 7225
(fot. shutterstock.com)
mamadu.pl / jp

- Na początku byliśmy zaskoczeni, ale teraz już się cieszymy - mówiła mama. To pierwszy taki przypadek w Opolu od 2016 roku.

Hania, Dawid i Marcel to kolejne trojaczki, które pojawiły się na świecie 20 września w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

DEON.PL POLECA

Szanse na taką ciążę to 1 do 7225. O ciąży mnogiej wiadomo już mniej więcej w dziewiątym tygodniu. Ciężarne mamy w takich przypadkach są częściej hospitalizowane i mają więcej wizyt u lekarza.

>> Taki poród zdarza się raz na pół miliona. "Stan dzieci jest dobry"

Dzieci ważyły kolejno: Hania 1720 g, Dawid 1800 g i Marcel 1870 g. Są zdrowe, obecnie przebywają pod opieką lekarzy neonatologów. Przyszły na świat przez cesarskie cięcie. Ich życie monitorowano już od 31. tygodnia ciąży. Przy porodzie było 2 lekarzy ginekologów i 6 lekarzy neonatologów.

>> Gdy się urodził dawano mu 2 proc. szans na przeżycie. Był tak mały, że nie wiedziano, jak się nim opiekować

Dawniej większość bliźniaków rodziła się siłami natury, od pewnego czasu lekarze wykonują przede wszystkim cesarskie cięcie.

- Na początku byliśmy zaskoczeni, że zostaniemy rodzicami od razu trójki dzieci, ale teraz już się cieszymy - mówiła mama.

To pierwszy taki przypadek w Opolu od 2016 roku. W marcu 2018 roku urodziły się tam czworaczki.

Według położników, w naturze pięcioraczki rodzą się raz na 52 miliony ciąż, czworaczki - raz na ponad 600 tys., trojaczki - raz na ponad 7 tys. Ciąża bliźniacza zdarza się co 85. matce. Znacznie częściej z ciążą wielokrotną położnicy mają do czynienia w przypadku prób sztucznego zapłodnienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Nasz ukochany Papież wciąż o nas pamięta

Wielu z nas znało go osobiście, wielu pamięta jego pielgrzymki do Polski i słowa, które wypowiedział. Jest nam bliski. W sytuacjach trudnych i kryzysowych często zwracamy się do...

Skomentuj artykuł

Poród odbierało ośmiu lekarzy. Szansa na taką ciążę to 1 do 7225
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.