USA wysłały do Turcji F-16 do walki z dżihadystami

USA wysłały do Turcji F-16 do walki z dżihadystami
(fot. FlickrdeChato / Foter / CC BY-SA)
AFP / PAP / ak

Stany Zjednoczone w niedzielę wysłały sześć myśliwców F-16 do bazy w Incirliku, na południu Turcji, w celu "wsparcia wojny przeciwko Państwu Islamskiemu" - poinformowało w niedzielę NATO.

Dzięki podpisaniu pod koniec lipca porozumienia z Turcją o udostępnieniu bazy Stany Zjednoczone będą mogły wysyłać stamtąd samoloty bojowe do walki z dżihadystami - po raz pierwszy od utworzenia rok temu międzynarodowej koalicji niszczącej pozycje Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii. Do tej pory, przed uzyskaniem zgody Ankary, amerykańskie lotnictwo musiało wykorzystać w tym celu bardziej odległe bazy, np. w Jordanii lub Kuwejcie, a z bazy Incirliku mogły startować jedynie uzbrojone samoloty bezzałogowe przeprowadzające uderzenia na IS.

DEON.PL POLECA

Przybycie "sześciu pierwszych" amerykańskich samolotów potwierdziło anonimowe źródło tureckie. Maszyny przyleciały z bazy w Aviano we Włoszech.

Według tureckiej agencji Dogan do bazy Incirliku wysłano także kontyngent składający się z ok. 300 amerykańskich żołnierzy, którzy mają koordynować operację na ziemi.

Będąca członkiem NATO Turcja długo odmawiała włączenia się w działania koalicji przeciwko IS. Po przypisywanym IS ataku, przeprowadzonym 20 lipca w Suruc przy granicy z Syrią, w którym zginęły 32 osoby, Ankara rozpoczęła jednak naloty na pozycje Państwa Islamskiego na północy Syrii. Jednocześnie władze tureckie otworzyły drugi front przeciw kurdyjskim rebeliantom z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) na północy Iraku, po serii ataków na tureckie siły bezpieczeństwa. Kurdowie oskarżali funkcjonariuszy o sprzyjanie dżihadystom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA wysłały do Turcji F-16 do walki z dżihadystami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.