W Ałma Acie rozpoczęły się negocjacje z Iranem

W Ałma Acie rozpoczęły się negocjacje z Iranem
Elektrownia jądrowa w Natanz, Iran (fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)
PAP / mh

Światowe mocarstwa rozpoczęły we wtorek w Ałma Acie, na południu Kazachstanu, rozmowy z Iranem na temat jego programu nuklearnego. Jest to kolejna próba rozwiązania trwającego od lat impasu, który grozi wybuchem nowej wojny na Bliskim Wschodzie.

Mocarstwa skupione w grupie 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, czyli USA, Francja, Wielka Brytania, Rosja i Chiny plus Niemcy) prawdopodobnie zaoferuje Iranowi złagodzenie niektórych sankcji w zamian za wyhamowanie prac nad wzbogacaniem uranu. Ze strony grupy 5+1 rozmowy koordynuje szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton.
Państwa zachodnie obawiają się, że Iran wykorzysta wzbogacony uran do produkcji broni atomowej. Władze w Teheranie zaprzecza i zapewniają, że celem programu jest produkcja energii elektrycznej.
Jak podkreśla agencja Reutera w czasie pierwszych od ośmiu miesięcy rozmów prawdopodobnie nie dojdzie do przełomu. Dyplomaci liczą jednak na porozumienie, które umożliwi kolejne negocjacje na temat rozładowania napięcia wokół kwestii programu atomowego. Poprzednie rozmowy przeprowadzono w czerwcu 2012 roku w Moskwie.
Grupa 5+1 żąda od Iranu, by zaprzestał wzbogacania uranu do 20 proc., domaga się też wymiany zgromadzonych już zapasów wzbogaconego do 20 proc. uranu na paliwo nuklearne, które jest Iranowi potrzebne w celach pokojowych. Szóstka żąda także zamknięcia podziemnej fabryki w Fordo, w środkowym Iranie, gdzie wykryto ślady uranu wzbogaconego do 27 proc.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Ałma Acie rozpoczęły się negocjacje z Iranem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.